Riga - Finanční krize zasáhla ze sedmadvaceti zemí Evropské unie nejhůře Lotyšsko.
Lidé přicházejí o práci, firmy krachují, export klesá, stát horko těžko zachraňuje bankovní sektor. Protestní demonstrace v Rize byly nejnásilnější v celé Evropě, policie nasadila slzný plyn.
Prognóza na příští rok je skličující: hospodářský propad o 12 procent, nárůst nezaměstnanosti z loňských sedmi procent na 12,7 procenta.
Krize dnes vyústila v to, co mnozí Lotyši čekali a v co někteří z nich i doufali. Vláda podala demisi, premiér Ivars Godmanis rezignoval.
Před dvěma týdny těsně ustál hlasování o důvěře v parlamentu, ale nyní se rozhodl sílícímu tlaku ustoupit.
Učinil tak pouhé tři dny poté, co o pomoci Lotyšsku rozhodla vedle dalších zemí unie i Česká republika. Poslanecká sněmovna schválila v úterý půjčku Rize ve výši přes 5,5 miliardy korun.
Celkem přispějí Evropská unie a Mezinárodní měnový fond Lotyšům na stabilizaci ekonomiky a překonání hluboké recese částkou 7,5 miliardy eur.
„Myslím, že budou pokusy o sestavení nové koalice, ale spíše bych si vsadil na nové volby," řekl agentuře Reuters analytik Deutsche Bank Lars Christensen, který se specializuje na Pobaltí.
Ironií osudu padla vláda dnes zrovna v době, kdy do Rigy přijela na návštěvu delegace Mezinárodního měnového fondu s cílem projednat další pomoc a způsoby ozdravení lotyšské ekonomiky.