Společně postaví tři obří letadlové lodě.
Francie a Británie naléhavě potřebují nová, modernější plavidla. A tak spojily své síly a na dnes skončeném summitu ministrů obrany EU v Innsbrucku stvrdili zástupci Londýna a Paříže dohodu podpisem.
Obě země se budou podílet na vzniku tří nových letadlových lodí. Dvě připadnou Británii, z toho první v roce 2012. Francie bude mít svoji loď v roce 2014.
Lodě nebudou úplně stejné
Britské i francouzské plavidlo budou stejné zhruba z osmdesáti procent, ve zbytku se budou lišit. Britská loď nese název CVF, francouzská PA2.
Design mají na starosti Britové, Francie na něj přispěje penězi. Cena jednoho plavidla by podle Paříže neměla za takové výhodné spolupráce přesáhnout dvě miliardy eur.
Půjde o dosud největší letadlové lodě sestrojené v Evropě. Očekávaná délka plavidel je 280 metrů a šířka 70 metrů.
"Tento projekt je pro obě země velmi významný, protože je velkým krokem k budoucí spolupráci na konstrukci letadlových lodí," řekl novinářům britský ministr obrany John Reid.
Nová válečná plavidla potřebuje zejména Francie. Nyní má už jen jedinou letadlovou loď Charles de Gaulle, která potřebám země nestačí. Druhou loď Foch Paříž vyřadila před šesti lety. Nyní je ve službách brazilského námořnictva a kotví poblíž Sao Paula.
EU zřídila fond na zbrojní výzkum
John Reid a jeho francouzská resortní kolegyně Michele Alliot-Marieová také v Innsbrucku vyzvali ministry EU, aby podpořili návrh na založení evropského fondu na výzkum nových zbraní a bojové techniky.
Nakonec uspěli. Ministři se pod vedením "ministra zahraničí" EU Javiera Solany na vytvoření fondu dnes shodli, přestože některým zemím se do projektu příliš nechtělo. Fond bude spravovat Evropská obranná agentura, vytvořená v roce 2004 v koordinaci armád členských zemí unie.
"Každý už nyní uznává, že Evropa jako celek musí zvýšit výdaje na obranu," prohlásil v Innsbrucku Solana.
Státy EU dosud ročně dávaly dohromady na výzkum v oblasti zbraní a vojenské techniky kolem dvou miliard eur. Z toho ale tři čtvrtiny investovaly Francie a Velká Británie. I tak jsou výdaje EU v této oblasti pětkrát nižší než výdaje Spojených států.