Loď Progress měla ruským kosmonautům dovézt zásoby paliva a potravin. Po startu se ale zřítila

ČTK ČTK
1. 12. 2016 19:40
Ruská nákladní loď Progress měla doletět k šestičlenné posádce ISS a dovézt jí mimo jiného zásoby paliva a vody, vědecké přístroje a kontejnery s potravinami a léky. Krátce po startu ji však postihla porucha a pravděpodobně se zřítila na Zemi na jihu Sibiře. Posádka ISS má však dostatek zásob, aby mohla bez omezení dál pracovat. Za týden k ní navíc odstartuje japonská nákladní loď.
Raketa Progress
Raketa Progress | Foto: Reuters

Bajkonur/Moskva - Ruskou nákladní loď Progress ve čtvrtek krátce po startu postihla porucha a pravděpodobně se zřítila na Zemi. Ruským novinářům to sdělily zdroje agentury Roskosmos. Progress měl na ISS dovézt 2,5 tuny nákladu po dvou dnech letu kolem Země, ale skončil zřejmě v troskách na jihu Sibiře.

Jen několik minut po startu Progressu zaznamenalo ruské řídící středisko výpadek telemetrického spojení. Poruchu při přenosu dat potvrdil i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

K závadě došlo podle Roskosmosu po spuštění motoru třetího stupně nosné rakety Sojuz-U. Úlomky havarované lodi dopadly zřejmě v Tuvské republice nedaleko ruských hranic s Mongolskem, oznámila agentura TASS s odvoláním na očité svědky. Podle tuvských policistů zaznamenali lidé exploze nedaleko osady Ištii-Chem, která leží asi tisíc kilometrů jihovýchodně od Novosibirska. Podle jiných zpráv spadly trosky na území nedaleké Altajské republiky.

Nákladní loď Progress MS-04 měla šestičlenné posádce ISS dovézt mimo jiné zásoby paliva a vody, vědecké přístroje a kontejnery s potravinami a léky. Spojit s ISS se měla v sobotu večer.

Kosmonauti mají nicméně podle Roskosmosu dostatek zásob, aby mohli bez omezení dál pracovat. Bezpečí posádky potvrdili i představitelé NASA. Už za týden navíc k ISS odstartuje japonská nákladní loď HTV-6.

Nosná raketa Sojuz-U je na konci doby svého využití, derniéru Roskosmos chystá na únor příštího roku. Stroj pak nahradí nová modernizovaná verze Sojuz 2.1a.

Svého posledního letu se ale možná v únoru nynější verze Sojuzu ani nedočká. Po oznámení čtvrteční havárie agentura TASS napsala, že plánovaný start už zřejmě obstará nová verze nosné rakety Sojuz 2.1a. Může se prý uskutečnit dříve než v plánovaném termínu.

Ruský kosmický průmysl postihla čtvrteční nehoda právě v době, kdy v důsledku předchozích nezdarů dokončuje zásadní reorganizací. Prostředky na kosmický výzkum byly navíc vzhledem k finanční a hospodářské krizi omezeny.

Ruská média ve čtvrtek oznámila, že jeden z vrcholných manažerů Roskosmosu byl zatčen pro podezření z krádeže 200 milionů rublů (80 milionů korun). Výkonný ředitel Vladimir Jevdokimov může být odsouzen k šesti letům vězení. Třicetimilionovou kauci soud odmítl převzít.

 

Právě se děje

Další zprávy