Dvojice čínských astronautů je po měsíci zpátky na Zemi. Na oběžné dráze dělali lékařské experimenty

ČTK ČTK
18. 11. 2016 8:13
Čínští astronauti se po měsíční misi vrátili zpět na Zemi. Dvojice měla na programu lékařské experimenty a testování technologií a systémů připravovaných pro vyslání základního modulu čínské vesmírné stanice v roce 2018. Čína se po někdejším Sovětském svazu a USA stala v roce 2003 třetí zemí, jež dokázala vlastními silami dopravit na oběžnou dráhu člověka.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Terry W. Virts/NASA // instagram.com/astro_terry

Peking – Dvojice čínských astronautů se v pátek po měsíci úspěšně vrátila na Zemi. Informovala o tom čínská státní televize. Mise byla nejdelším pobytem lidské posádky ve vesmíru v rámci čínského kosmického programu. Přistávací modul Šen-čou 11 (Božská loď) dosedl na severu autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko v severní Číně.

Devětačtyřicetiletý Ťing Chaj-pcheng a sedmatřicetiletý Čchen Tung od 18. října působili na palubě čínské experimentální laboratoře Tchien-kung 2 (Nebeský palác), která je od září na oběžné dráze zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem. Na programu měli mimo jiné lékařské experimenty a testování technologií a systémů připravovaných pro vyslání základního modulu čínské vesmírné stanice v roce 2018. Stanice by měla začít plně fungovat v roce 2022 a být v provozu asi deset let.

Ukončená mise byla šestou čínskou vesmírnou výpravou s lidskou posádkou. Předchozí pilotovanou kosmickou výpravu Čína uskutečnila v červnu 2013, kdy tři její kosmonauti strávili dva týdny na palubě experimentální laboratoře Tchien-kung 1. Ta byla na oběžné dráze od roku 2011 a letos byl její provoz ukončen.

Čína se po někdejším Sovětském svazu a USA stala v roce 2003 třetí zemí, jež dokázala vlastními silami dopravit na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru a v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci.

 

Právě se děje

Další zprávy