KLDR odpálila balistickou raketu dlouhého doletu. Letos šlo již o pátý test

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2023 9:44
Severní Korea v pondělí odpálila mezikontinentální balistickou raketu, která má dolet přes 15 tisíc kilometrů, a mohla by tak zasáhnout i území celých kontinentálních Spojených států. Podle agentury Jonhap šlo už o pátý letošní test rakety dlouhého doletu ze strany komunistické země, což je nejvíce za jediný rok. Raketový test odsoudily Jižní Korea, Japonsko i USA.
Raketa vypálená z KLDR - ilustrační foto.
Raketa vypálená z KLDR - ilustrační foto. | Foto: KCNA via REUTERS

KLDR raketový test podle jihokorejské armády uskutečnila v 8:24 místního času (0:24 SEČ) z Pchjongjangu nebo jeho okolí. Raketa podle agentury Reuters dosáhla výšky přes 6000 kilometrů, uletěla vzdálenost 1000 kilometrů a po 73 minutách dopadla do Japonského moře západně od ostrova Hokkaidó.

Agentura AP uvádí, že šlo zřejmě o balistickou střelu Hwasong-18, která na rozdíl od předchozích raket využívá tuhé palivo. To znamená, že je v podstatě kdykoli připravena k odpálení, protože se do ní palivo před použitím nemusí načerpat. Start je také hůře zjistitelný než u raket na kapalné palivo. Vůdce KLDR Kim Čong-un v minulosti Hwasong-18 nazval nejsilnější zbraní severokorejských jaderných sil.

Japonský premiér Fumio Kišida, podle něhož test ohrožuje mír a stabilitu, uvedl, že nejsou hlášeny žádné škody. Svolal jednání bezpečnostní rady. O vážné provokaci mluví Soul. Podle Washingtonu představuje odpálení rakety ohrožení pro sousedy KLDR a je v rozporu s vícero rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Ty Pchjongjangu zakazují jakékoliv podobné testy.

Test přišel jen několik hodin poté, co Pchjongjang v neděli večer na 12. výročí úmrtí svého vůdce Kim Čong-ila odpálil raketu krátkého doletu. Ta uletěla kolem 570 kilometrů, než skončila v moři. Jak podotýká agentura DPA, některé z raket KLDR jsou schopné nést i atomovou hlavici.

Šéf čínské diplomacie Wang I a náměstek ministerstva zahraničí KLDR Pak Mjong-ho jednali o záležitostech "společného zájmu", uvedl bez dalších podrobností Peking. Čínské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters zdůraznilo, že Čína vždy na vztahy se Severní Koreou nahlíží ze strategické a dlouhodobé perspektivy a dalo najevo, že je ochotné posílit dvoustrannou komunikaci a koordinaci a prohloubit spolupráci v řadě oblastí.

Spojenectví Číny a KLDR vychází ze smlouvy z roku 1961, podle které mají obě země podniknout všechna potřebná opatření, včetně vojenské pomoci, v případě, že partner čelí útoku nebo pokusu o něj ze strany třetí země. Severokorejský diplomat podle prohlášení čínského ministerstva zahraničí uvedl, že Pchjongjang bude pokračovat v posilování mnohostranné spolupráce a Pekingem s "cílem zajistit jejich společné zájmy" a "udržet mír a stabilitu".

Čína a KLDR si příští rok připomenou 75. výročí navázání diplomatických vztahů, připomíná Reuters.

Video: Co dostane Kim od Putina za Ukrajinu? Utajená dohoda znervózňuje Západ (6.12.2023)

Spotlight News - Michal Smetana | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy