Lipavský jednal se slovenským protějškem. Řešili i přerušení mezivládních konzultací

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2024 17:57
Vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nadstandardní a je třeba o ně dbát, vůle k tomu je na obou stranách, prohlásil dnes český ministr zahraničí Jan Lipavský po jednání se svým slovenským kolegou Jurajem Blanárem v Bratislavě.
Ministři zahraničí Česka a Slovenska Jan Lipavský a Juraj Blanár v Bratislavě 18. června 2024
Ministři zahraničí Česka a Slovenska Jan Lipavský a Juraj Blanár v Bratislavě 18. června 2024 | Foto: TASR/Profimedia

Podle Lipavského česká vláda "v nějaký moment" povede diskusi ohledně možného obnovení mezivládních konzultací se Slovenskem, které pozastavila letos v březnu kvůli rozdílným názorům obou zemí na klíčová témata zahraniční politiky. Ty se projevují hlavně ve vztahu k Ukrajině, která se již déle než dva roky brání ruské vojenské invazi.

"Já velmi intenzivně pracuji na tom, aby se rozvíjely vztahy se Slovenskem," řekl Lipavský na společné tiskové konferenci s Blanárem, na které ministři hovořili o dalších projektech spolupráce obou zemí. Uvedl také, že na návštěvu Slovenska přijedou čeští ministři školství, kultury a zemědělství.

Lipavský odpoledne po schůzkách s vrcholnými slovenskými politiky novinářům řekl, že přerušení mezivládních konzultací nebylo hlavním tématem jeho jednání v Bratislavě. "Já přicházím s tím, že se musíme věnovat praktické spolupráci. Všichni se díváme dopředu. Česko-slovenské vztahy netvoří jen jednání vlád," řekl. Podle něj na slovenské straně je velký zájem o obnovení mezivládních konzultací.

Blanár na společenské tiskové konferenci po jednání s Lipavským řekl, že s českým kolegou hovořil o programu spolupráce mezi mladými lidmi v Česku a na Slovensku a že ministerstva zahraničí připraví podklady ohledně vzájemných konzultací.

Šéf slovenské diplomacie v reakci na rozhodnutí Prahy přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem řekl, že je třeba se vzájemně respektovat. "Všechny bilaterální vztahy běží dále. Nic nemůže narušit nadstandardní vztahy mezi Českem a Slovenskem," uvedl. Dodal, že slovenská vláda je připravena přivítat české kolegy s "příznačnou pohostinností".

Lipavský ocenil, že Slovensko pokračuje v humanitární pomoci Ukrajině a že přijalo ukrajinské uprchlíky. Podle Blanára jeho země pomáhá napadené zemi také dodávkami elektřiny, které má Ukrajina nedostatek po útocích Ruska na její energetickou infrastrukturu, a také chce pokračovat v pomoci při odminování ukrajinského území.

Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica po svém loňském nástupu do úřadu zastavila vojenskou pomoc Kyjevu ze státních zásob. Fico dříve také tvrdil, že strategie západních zemí ohledně Ukrajiny selhala a že Rusko nelze porazit v konvenční válce.

Lipavský v Bratislavě zmínil nedávný případ žhářského útoku v garážích pražského dopravního podniku, do kterého se podle české vlády pravděpodobně zapojilo Rusko. "Máme jako česká vláda vážné obavy o bezpečnost Česka v této složité geopolitické době. Demonstroval jsem to na konkrétním příkladu, kdy ruský imperialismus a agresivní politika vede k tomu, že s velkou pravděpodobností tady byl tento incident. To nás vede k různým návrhům, se kterými přicházím v rámci Evropské unie, abychom komplikovali ruským tajným službám tyto operace v Česku a v Evropě," uvedl český ministr.

Lipavský se v Bratislavě sešel také s místopředsedou slovenské sněmovny Peterem Žigou, který je pověřen vedením parlamentu, vicepremiérem a ministrem obrany Robertem Kaliňákem, který zastupuje ve vládě premiéra Roberta Fica, jenž se zotavuje ze střelných zranění po květnovém atentátu. Český ministr zahraničí byl také první oficiální zahraniční návštěvou, kterou přijal nový slovenský prezident Peter Pellegrini, jenž se úřadu ujal v sobotu. Při své první oficiální zahraniční návštěvě v prezidentském úřadu hodlá Pellegrini příští týden zamířit do Česka.

 

Právě se děje

Další zprávy