Likvidace islamistů v Egyptě. Ztrácejí svobodu i děti

Martin Novák Martin Novák
20. 8. 2013 15:55
Policie zabila syna a dceru šéfů Muslimského bratrstva i vnuka zakladatele hnutí.
Rakve s těly policistů zavražděných v pondělí na Sinaji.
Rakve s těly policistů zavražděných v pondělí na Sinaji. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptské ozbrojené síly drtí Muslimské bratrstvo v posledních dnech a hodinách rozhodným způsobem na mnoha frontách.

Dveře k jednání a smíru jsou zřejmě definitivně zabouchnuté a přechodná vláda, zdá se, naplňuje víkendové varování ministerstva vnitra o "železné pěsti".

V noci na úterý policisté zadrželi jednoho z nejvyšších vůdců Muslimského bratrstva Muhammada Badího. Několik týdnů se sedmdesátiletý muž skrýval a unikal, dopadli ho v bytě jednoho z výškových domů ve čtvrti Nasr.

Nedaleko od tábora, kde příznivci Muslimského bratrstva týdny protestovali proti svržení prezidenta Muhammada Mursího a rozpuštění parlamentu. Tábor přestal existovat ve středu 14. srpna, kdy ho armáda a policie srovnaly se zemí a při zásahu připravily o život stovky lidí.

Badí se ani nezúčastnil pohřbu svého syna Ammara, kterého policie zastřelila v pátek při velkém protestním shromáždění na Ramsesově náměstí v Káhiře.

Ammar Badí je už třetím potomkem lídrů bratrstva, který od středy zahynul. V táboře ve čtvrti Nasr zemřela sedmnáctiletá dcera generálního tajemníka Strany svobody a spravedlnosti (partaje, která politicky reprezentuje Muslimské bratrstvo) Muhammada Beltagího.

Asma Beltagíová zemřela poté, co ji kulka zasáhla do hrudníku a hlavy. Beltagí je na seznamu osob, které mají být zatčeny a z toho důvodu se ani on nezúčastnil pohřbu dcery.

V pátek přišel o život také Chálid Firnás, vnuk zakladatele Muslimského bratrstva Hasana Banná. Zastřelili jej na Ramsesově náměstí, kde v pátek přišlo o život přes 180 osob.

Banná založil bratrstvo v roce 1928, o jedenadvacet let později podlehl atentátu na ulici v Káhiře.

Policie zatýká po celé zemi další stovky aktivistů bratrstva. Ve věznici v Káhiře zemřelo v neděli sedmatřicet stoupenců hnutí za nejasných okolností.

Podle prohlášení ministerstva vnitra se udusili při pokusu o útěk, bratrstvo však tuto verzi zpochybňuje a hovoří o chladnokrevných vraždách zadržených.

Nezávislé vyšetření případu žádá generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Odpor islamistů se ale stupňuje v provincii Minjá jižně od Káhiry. Podle agentury Reuters maskovaní ozbrojenci útočí na policejní stanice, kostely a budovy státní správy. Zapalují automobily. Jedná se o radikálnější islamisty, sdružené kolem hnutí Gamá al-Islamíja.

Podle jednoho svědectví policisté v panice utekli z policejní stanice nedaleko od Káhiry a převlékli se do civilních šatů, aby se jim podařilo z místa uniknout.

Na Sinaji stojí proti policistům a armádě extremisté, hlásící se ideologicky k Al-Káidě. V pondělí zastavili konvoj pětadvaceti policistů. Donutili je vystoupit, lehnout si na silnici a pak je zblízka střelili do hlavy.

Počet obětí politicky motivovaného násilí v Egyptě se za posledních šest dní už blíží tisícovce. Bratrstvo chce pokračovat v protestech, ale vláda tvrdí, že bude pokračovat v tom, co nazývá "rozhodný boj proti terorismu".

 

Právě se děje

Další zprávy