KLDR se chlubí: Lidská práva u nás ctíme nejlépe na světě

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 9. 2014 14:20
Výpovědi těch, kdo z KLDR uprchli, ale svědčí o něčem jiném.
Kim Čong-un u voleb. Podle Pchjongjangu je drtivě a demokraticky vyhrál. Hlasovali všichni.
Kim Čong-un u voleb. Podle Pchjongjangu je drtivě a demokraticky vyhrál. Hlasovali všichni. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejský stalinistický režim se pochlubil, že v zemi funguje nejlepší systém ochrany lidských práv na světě. 

"Mechanismy v oblasti lidských práv byly během 70leté historie země vytvořeny a nastaveny tak, že tvoří vysoce vyspělý systém, který důsledně a prakticky garantuje lidská práva ve všech oblastech společenského života, včetně politiky, hospodářství a kultury," píše se v oficiální zprávě.

Slovní spojení "lidská práva" se v materiálu vydaném režimem, jenž své občany zavírá do pracovních lágrů, objevuje hned 700krát.

V materiálu severokorejské Asociace pro ochranu lidských práv se dále praví, že lidem je v KLDR zaručeno "nezávislé a kreativní pracovní prostředí", nebo to, že se občané nejizolovanější země světa, kterou sužují neustále se opakující hladomory, těší "blahobytnému a civilizovanému životu".

Dočíst se lze i to, že Severokorejcům je garantováno univerzální povinné vzdělávání či bezplatná zdravotní péče a bydlení.

Pokud jde o soudnictví, píše severokorejská Asociace pro ochranu lidských práv o tom, jak tamní justice ctí zásadu otevřeného soudu a práva na obhajobu.

Skutečnost se hrozivě liší

Výpovědi těch, kdo z KLDR uprchli, ale svědčí o něčem jiném. Dobře se žije jen úzkému politickému vedení země a na chudobu si nemusejí stěžovat jen ti, kdo mohou pracovat pro Jihokorejce ve společné průmyslové zóně Kaesong.

Dokument je podle všeho reakcí na únorovou zprávu OSN, která Severní Koreu kritizovala a konstatovala, že režim mladého vůdce Kim Čong-una "terorizuje vlastní obyvatelstvo". Vyšetřovací komise vycházela z výpovědí více než stovky severokorejských uprchlíků. Musela konstatovat, že "mučení a týrání lidí v KLDR dosahuje rozměrů, které nemají v současném světě obdoby".

Severní Korea porušování lidských práv dlouhodobě popírá a tvrdí, že jde o nástroj Spojených států sloužící k vměšování se do vnitrostranických záležitostí KLDR. Výpovědi svědků jsou prý zaplacené a citované příběhy zcela smyšlené.

"Pchjongjang si uvědomuje, že se ocitá ve stále větší diplomatické izolaci, a tak je logické, že se snaží na mezinárodní kritiku odpovídat," vysvětlil televizi CNN ředitel neziskové organizace Svobodná Severní Korea.

 

Právě se děje

Další zprávy