KLDR se chlubí: Lidská práva u nás ctíme nejlépe na světě

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 9. 2014 14:20
Výpovědi těch, kdo z KLDR uprchli, ale svědčí o něčem jiném.
Kim Čong-un u voleb. Podle Pchjongjangu je drtivě a demokraticky vyhrál. Hlasovali všichni.
Kim Čong-un u voleb. Podle Pchjongjangu je drtivě a demokraticky vyhrál. Hlasovali všichni. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejský stalinistický režim se pochlubil, že v zemi funguje nejlepší systém ochrany lidských práv na světě. 

"Mechanismy v oblasti lidských práv byly během 70leté historie země vytvořeny a nastaveny tak, že tvoří vysoce vyspělý systém, který důsledně a prakticky garantuje lidská práva ve všech oblastech společenského života, včetně politiky, hospodářství a kultury," píše se v oficiální zprávě.

Slovní spojení "lidská práva" se v materiálu vydaném režimem, jenž své občany zavírá do pracovních lágrů, objevuje hned 700krát.

V materiálu severokorejské Asociace pro ochranu lidských práv se dále praví, že lidem je v KLDR zaručeno "nezávislé a kreativní pracovní prostředí", nebo to, že se občané nejizolovanější země světa, kterou sužují neustále se opakující hladomory, těší "blahobytnému a civilizovanému životu".

Dočíst se lze i to, že Severokorejcům je garantováno univerzální povinné vzdělávání či bezplatná zdravotní péče a bydlení.

Pokud jde o soudnictví, píše severokorejská Asociace pro ochranu lidských práv o tom, jak tamní justice ctí zásadu otevřeného soudu a práva na obhajobu.

Skutečnost se hrozivě liší

Výpovědi těch, kdo z KLDR uprchli, ale svědčí o něčem jiném. Dobře se žije jen úzkému politickému vedení země a na chudobu si nemusejí stěžovat jen ti, kdo mohou pracovat pro Jihokorejce ve společné průmyslové zóně Kaesong.

Dokument je podle všeho reakcí na únorovou zprávu OSN, která Severní Koreu kritizovala a konstatovala, že režim mladého vůdce Kim Čong-una "terorizuje vlastní obyvatelstvo". Vyšetřovací komise vycházela z výpovědí více než stovky severokorejských uprchlíků. Musela konstatovat, že "mučení a týrání lidí v KLDR dosahuje rozměrů, které nemají v současném světě obdoby".

Severní Korea porušování lidských práv dlouhodobě popírá a tvrdí, že jde o nástroj Spojených států sloužící k vměšování se do vnitrostranických záležitostí KLDR. Výpovědi svědků jsou prý zaplacené a citované příběhy zcela smyšlené.

"Pchjongjang si uvědomuje, že se ocitá ve stále větší diplomatické izolaci, a tak je logické, že se snaží na mezinárodní kritiku odpovídat," vysvětlil televizi CNN ředitel neziskové organizace Svobodná Severní Korea.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy