KLDR se chlubí: Lidská práva u nás ctíme nejlépe na světě

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 9. 2014 14:20
Výpovědi těch, kdo z KLDR uprchli, ale svědčí o něčem jiném.
Kim Čong-un u voleb. Podle Pchjongjangu je drtivě a demokraticky vyhrál. Hlasovali všichni.
Kim Čong-un u voleb. Podle Pchjongjangu je drtivě a demokraticky vyhrál. Hlasovali všichni. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejský stalinistický režim se pochlubil, že v zemi funguje nejlepší systém ochrany lidských práv na světě. 

"Mechanismy v oblasti lidských práv byly během 70leté historie země vytvořeny a nastaveny tak, že tvoří vysoce vyspělý systém, který důsledně a prakticky garantuje lidská práva ve všech oblastech společenského života, včetně politiky, hospodářství a kultury," píše se v oficiální zprávě.

Slovní spojení "lidská práva" se v materiálu vydaném režimem, jenž své občany zavírá do pracovních lágrů, objevuje hned 700krát.

V materiálu severokorejské Asociace pro ochranu lidských práv se dále praví, že lidem je v KLDR zaručeno "nezávislé a kreativní pracovní prostředí", nebo to, že se občané nejizolovanější země světa, kterou sužují neustále se opakující hladomory, těší "blahobytnému a civilizovanému životu".

Dočíst se lze i to, že Severokorejcům je garantováno univerzální povinné vzdělávání či bezplatná zdravotní péče a bydlení.

Pokud jde o soudnictví, píše severokorejská Asociace pro ochranu lidských práv o tom, jak tamní justice ctí zásadu otevřeného soudu a práva na obhajobu.

Skutečnost se hrozivě liší

Výpovědi těch, kdo z KLDR uprchli, ale svědčí o něčem jiném. Dobře se žije jen úzkému politickému vedení země a na chudobu si nemusejí stěžovat jen ti, kdo mohou pracovat pro Jihokorejce ve společné průmyslové zóně Kaesong.

Dokument je podle všeho reakcí na únorovou zprávu OSN, která Severní Koreu kritizovala a konstatovala, že režim mladého vůdce Kim Čong-una "terorizuje vlastní obyvatelstvo". Vyšetřovací komise vycházela z výpovědí více než stovky severokorejských uprchlíků. Musela konstatovat, že "mučení a týrání lidí v KLDR dosahuje rozměrů, které nemají v současném světě obdoby".

Severní Korea porušování lidských práv dlouhodobě popírá a tvrdí, že jde o nástroj Spojených států sloužící k vměšování se do vnitrostranických záležitostí KLDR. Výpovědi svědků jsou prý zaplacené a citované příběhy zcela smyšlené.

"Pchjongjang si uvědomuje, že se ocitá ve stále větší diplomatické izolaci, a tak je logické, že se snaží na mezinárodní kritiku odpovídat," vysvětlil televizi CNN ředitel neziskové organizace Svobodná Severní Korea.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy