Spolupráce v rámci NATO i sankce proti Rusku musí pokračovat, shodl se Obama s evropskými lídry

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2016 15:12
V Berlíně skončila poslední evropská schůzka Baracka Obamy ve funkci šéfa Bílého domu. Dosluhující prezident USA se na jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a se španělským premiérem Marianem Rayojem shodl na další spolupráci v rámci NATO i na pokračování protiruských sankcí.
Jednání v Berlíně.
Jednání v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín – Dosluhující americký prezident Barack Obama se v Berlíně setkal s několika předními evropskými politiky. Společně se shodli mimo jiné i na tom, že spolupráce v rámci NATO musí pokračovat. Stejně jako protiruské sankce – dokud Moskva nenaplní minské dohody.

Schůzky s Obamou se zúčastnila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande, italský premiér Matteo Renzi, britská premiérka Theresa Mayová a španělský premiér Mariano Rajoy.

"Znovu jsme odsoudili protiprávní anexi Krymu," uvedl Rajoy na tiskové konferenci a zdůraznil nutnost příměří na východě Ukrajiny.

O spolupráci v rámci Severoatlantické aliance se diskutovalo mimo jiné kvůli vyjádřením příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyzněla tak, že by USA nemusely přijít na pomoc v případě napadení některé z členských zemí.

Trumpovo vítězství evropské politiky znejistilo, mimo jiné právě kvůli vyjádřením, kterými republikán naznačil možné dramatické změny americké zahraniční politiky. Od setkání s Obamou, který už s Trumpem jednal, si proto evropští politici slibovali cenné postřehy o dalším směřování Spojených států.

Šestice politiků debatovala také o migraci nebo boji proti Islámskému státu. Shodla se na nutnosti příměří v Sýrii a zajištění humanitární pomoci v oblastech postižených letitými boji. "O Sýrii jsme hovořili velmi podrobně a především jsme řekli, že se musí zlepšit humanitární situace v Aleppu," uvedla Merkelová.

Jak německá média očekávala, část setkání byla rozlučkou s odcházejícím americkým prezidentem. Svou poslední oficiální návštěvu Německa i Evropy ukončil krátce po poledni.

Z Berlína odletěl Obama před 13:00 do Peru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

 

Právě se děje

Další zprávy