Spolupráce v rámci NATO i sankce proti Rusku musí pokračovat, shodl se Obama s evropskými lídry

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2016 15:12
V Berlíně skončila poslední evropská schůzka Baracka Obamy ve funkci šéfa Bílého domu. Dosluhující prezident USA se na jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Francoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a se španělským premiérem Marianem Rayojem shodl na další spolupráci v rámci NATO i na pokračování protiruských sankcí.
Jednání v Berlíně.
Jednání v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín – Dosluhující americký prezident Barack Obama se v Berlíně setkal s několika předními evropskými politiky. Společně se shodli mimo jiné i na tom, že spolupráce v rámci NATO musí pokračovat. Stejně jako protiruské sankce – dokud Moskva nenaplní minské dohody.

Schůzky s Obamou se zúčastnila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande, italský premiér Matteo Renzi, britská premiérka Theresa Mayová a španělský premiér Mariano Rajoy.

"Znovu jsme odsoudili protiprávní anexi Krymu," uvedl Rajoy na tiskové konferenci a zdůraznil nutnost příměří na východě Ukrajiny.

O spolupráci v rámci Severoatlantické aliance se diskutovalo mimo jiné kvůli vyjádřením příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyzněla tak, že by USA nemusely přijít na pomoc v případě napadení některé z členských zemí.

Trumpovo vítězství evropské politiky znejistilo, mimo jiné právě kvůli vyjádřením, kterými republikán naznačil možné dramatické změny americké zahraniční politiky. Od setkání s Obamou, který už s Trumpem jednal, si proto evropští politici slibovali cenné postřehy o dalším směřování Spojených států.

Šestice politiků debatovala také o migraci nebo boji proti Islámskému státu. Shodla se na nutnosti příměří v Sýrii a zajištění humanitární pomoci v oblastech postižených letitými boji. "O Sýrii jsme hovořili velmi podrobně a především jsme řekli, že se musí zlepšit humanitární situace v Aleppu," uvedla Merkelová.

Jak německá média očekávala, část setkání byla rozlučkou s odcházejícím americkým prezidentem. Svou poslední oficiální návštěvu Německa i Evropy ukončil krátce po poledni.

Z Berlína odletěl Obama před 13:00 do Peru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy