Lidí s antidepresivy přibývá. Hlavně v bohatých zemích

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
23. 11. 2013 9:25
Ze zemí OECD v roce 2011 užívali nejvíce léků na tlumení depresí lidé na Islandu.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Paříž - V bohatší části světa od přelomu století významně vzrostl počet lidí, kteří užívají antidepresiva. Dokládá to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Ze zemí OECD v roce 2011 užívali nejvíce léků na tlumení depresí lidé na Islandu. Následovali Australané, Kanaďané, Dánové a Švédové.

Léky v některých státech lékaři předepisují v průměru více než jednomu dospělému člověku z deseti.

Nové zjištění vyvolalo mezi lékaři dohady, zda nejsou antidepresiva nadužívána. "Toto navýšení vzbudilo obavy ohledně přiměřenosti," uvádí publikace Health at the Glance 2013.

Místo léků radši terapii

Pravidla předepisování léků na deprese se přitom země od země liší. Nárůst vysvětluje OECD tím, že je léčení intenzivnější a trvá delší dobu. To je třeba případ Anglie.

Antidepresiva dostávají pacienti i na některé lehčí formy sklíčenosti, úzkost a sociální fobie.

Foto: Jaroslav Jiřička

"Víme, že antidepresiva fungují od středních po těžké deprese," cituje server The Guardian lékaře Maraka van Ommerena ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Prudký nárůst antidepresiv, který je viditelný ve většině zemí, poukazuje na fakt, že mnoha lidem se středními až těžkými formami depresí se dostává léčby - to je dobrá zpráva," uvedl Ommeren. "Negativem ale je, že antidepresiva dostává mnoho lidí, kteří by je brát neměli."

Psychiatři se shodují, že těžce nemocným lidem mohou antidepresiva pomoci. U mírnějších projevů by ale pacienti místo podobných léků měli zkusit různé terapie.

Potíž je, že v mnoha zemích není poradenství lidem dostatečně přístupné.

Nejistá budoucnost

Lidé mohou k užívání léků tíhnout například i kvůli ekonomické krizi a nejisté budoucnosti, kterou nastoluje. To by mohl být příklad Portugalska, kde mezi lety 2007 a 2011 vzrostl počet antidepresiv v přepočtu na hlavu o 20 procent.

Španělsko zaznamenalo mezi roky 2007 a 2011 nárůst 23 procent. Na druhou stranu byl ale tento nárůst o něco menší než v pěti předcházejících letech (28 procent).

Některé státy, které krizí tak hluboce zasaženy nebyly a navíc se rychleji zotavují, navíc hlásí ještě prudší nárůst. V Německu vzrostlo množství antidepresiv v přepočtu na hlavu mezi roky 2007 a 2011 téměř o polovinu (46 procent).

Podle statistik užívá léky proti depresím i přes 10 procent Američanů. V Číně čísla už tři roky meziročně naskakují přibližně o pětinu, oproti USA ale začínala na nižší úrovni, připomněl Guardian.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy