Řím - Zhruba 10 000 mrtvých a 55 000 raněných si už vyžádal válečný konflikt v Libyi. Po setkání s předsedou libyjské vzbouřenecké rady Mustafou Džalílem to v Římě řekl šéf italské diplomacie Franco Frattini.
"Předseda Džalíl s námi mluvil o 10 000 mrtvých v Libyi, obětech krvavého režimu, a asi 50 000 až 55 000 raněných," uvedl Frattini podle agentury AFP.
Přechodnou národní radu (NTC) jako jediného zástupce libyjského lidu dosud uznaly Francie, Katar a Itálie.
Boje se v Libyi rozhořely na konci února. Dramatická je hlavně situace v obleženém městě Misuráta.
Podle Charlese Boucharda, vrchního velitele sil NATO, se tam jednotky libyjského diktátora Muammara Kaddáfího dopouštějí válečných zločinů. Ze střech mešit prý cíleně střílejí do civilistů.
Schovávají se v blízkosti nemocnic, svá vojenská vozidla ukrývají v areálech škol, řekl Bouchard v rozhovoru pro kanadskou televizi.
Skoro půlmilionová Misuráta je vládními vojáky obklíčená ze tří stran, jediné spojení se světem je přes moře.
Ještě minulý týden Kaddáfího dělostřelectvo ostřelovalo přístav, aby zabránilo zakotvení katarské lodi s humanitární pomocí. OSN ale v úterý uvedla, že se s Kaddáfím dohodla na otevření humanitárního koridoru, kterým by do Misuráty v budoucnu mohly proudit léky, voda a potraviny k trpícím civilistům.
Část potravin pro obyvatele západní Libye už do země dorazila - kamiony s nákladem pro asi 50 000 lidí překročily v pondělí hranice mezi Libyí a Tuniskem.
Do Misuráty se OSN chystá nejprve vyslat průzkumný tým.