Clintonová stále vede o pět procent. USA řeší aféru s hackery, miss i s Trumpovým mikrofonem

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2016 0:35
Demokratická kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová vede již měsíc nad soupeřem Donaldem Trumpem o pět procentních bodů. Nic na tom nezměnila ani televizní debata, kterou podle americké veřejnosti ovládla někdejší šéfka americké diplomacie. Trump si stěžuje, že měl na debatě vadný mikrofon a doufá, že to nebyl úmysl.
Na Hofstraově univerzitě ve státu New York spolu poprvé veřejně debatovali Hillary Clintonová a Donald Trump, dva finální uchazeči o post prezidenta USA.
Na Hofstraově univerzitě ve státu New York spolu poprvé veřejně debatovali Hillary Clintonová a Donald Trump, dva finální uchazeči o post prezidenta USA. | Foto: Reuters

Washington - Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová vede nad republikánským uchazečem o křeslo v Bílém domě Donaldem Trumpem o pět procentních bodů. Vyplývá  to z celostátního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos, zveřejněného v pátek.

Rozdíl mezi oběma tak zůstává zhruba stejný už měsíc. Clintonová by podle ankety ve volbách dostala 43 a Trump 38 procent hlasů. Devatenáct procent dotázaných uvedlo, že nepodpoří ani jednoho z obou hlavních rivalů.

Nic na stabilním náskoku Clintonové nezměnila ani jejich první společná televizní debata, kterou podle dnes zveřejněného průzkumu vyhrála někdejší první dáma. Že Trumpa v duelu porazila, uvedlo 56 procent dotázaných. Po debatě se rozvinula "aféra" s Trumpovým mikrofonem.

Měl problémy Trump, nebo mikrofon?

Stížnost republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na vadný mikrofon, který měl k dispozici během první debaty se svou demokratickou soupeřkou Hillary Clintonovou, nebralo mnoho lidí vážně. Nyní se ale ukázalo, že byla oprávněná. Trumpův mikrofon měl problémy, napsala dnes na svých stránkách komise dohlížející na průběh prezidentských duelů.

"Co se týče první debaty, vyskytly se problémy s ozvučením Donalda Trumpa, které ovlivnily hlasitost v debatním sále," oznámila bez dalších detailů nezisková organizace Komise pro prezidentské debaty (CPD).

Trump si po pondělní debatě s Clintonovou stěžoval, že dostal špatný mikrofon, u něhož byla hlasitost mnohem nižší než u jeho soupeřky. "Zajímalo by mě, jestli to bylo úmyslně," řekl. Zároveň prohlásil, že nechce věřit na konspirační teorie.

"Když si někdo stěžuje na mikrofon, neměl dobrou noc," reagovala Clintonová.

Volby vs. hackeři

USA také řeší zásadnější problém - americké tajné služby už dříve vyjádřily obavy, že by se hackeři mohli pokusit narušit listopadové prezidentské a parlamentní volby.

Hackeři v posledních několika měsících napadli systémy sloužící k registraci voličů ve více než dvaceti amerických státech, informovala agentura AP. Devatenáct států tento týden požádalo rezort o pomoc při zajištění volebních systémů proti kybernetickému útoku.

Pokračuje kauza s bývalou miss

Republikánský uchazeč o křeslo v Bílém domě Donald Trump v pátek znovu slovně napadl Alicii Machadovou, jejíž příběh se stal jedním ze žhavých témat prezidentské kampaně posledních dní. Bývalou královnu krásy označil za "nechutnou" a naznačil, že existuje pornografické video, v němž účinkuje. Trumpova soupeřka Hillary Clintonová se dívky zastala. Výpad proti Machadové by mohl dál zmenšit Trumpovy šance u voličů z řad žen a Hispánců, uvedla agentura Reuters.

Demokratická prezidentská kandidátka Clintonová otevřela téma Trumpova chování vůči Machadové v pondělí během prvního prezidentského duelu jako údajný příklad jeho názorů na ženy.

Trump, který vlastnil práva na pořádání soutěže Miss Universe, podle Clintonové v minulosti Machadovou označil kvůli váze za "miss prasátko" (Miss Piggy) a kvůli hispánskému původu také za "miss uklízečku" (Miss Housekeeping).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
Další zprávy