Clintonová stále vede o pět procent. USA řeší aféru s hackery, miss i s Trumpovým mikrofonem

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2016 0:35
Demokratická kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová vede již měsíc nad soupeřem Donaldem Trumpem o pět procentních bodů. Nic na tom nezměnila ani televizní debata, kterou podle americké veřejnosti ovládla někdejší šéfka americké diplomacie. Trump si stěžuje, že měl na debatě vadný mikrofon a doufá, že to nebyl úmysl.
Na Hofstraově univerzitě ve státu New York spolu poprvé veřejně debatovali Hillary Clintonová a Donald Trump, dva finální uchazeči o post prezidenta USA.
Na Hofstraově univerzitě ve státu New York spolu poprvé veřejně debatovali Hillary Clintonová a Donald Trump, dva finální uchazeči o post prezidenta USA. | Foto: Reuters

Washington - Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová vede nad republikánským uchazečem o křeslo v Bílém domě Donaldem Trumpem o pět procentních bodů. Vyplývá  to z celostátního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos, zveřejněného v pátek.

Rozdíl mezi oběma tak zůstává zhruba stejný už měsíc. Clintonová by podle ankety ve volbách dostala 43 a Trump 38 procent hlasů. Devatenáct procent dotázaných uvedlo, že nepodpoří ani jednoho z obou hlavních rivalů.

Nic na stabilním náskoku Clintonové nezměnila ani jejich první společná televizní debata, kterou podle dnes zveřejněného průzkumu vyhrála někdejší první dáma. Že Trumpa v duelu porazila, uvedlo 56 procent dotázaných. Po debatě se rozvinula "aféra" s Trumpovým mikrofonem.

Měl problémy Trump, nebo mikrofon?

Stížnost republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na vadný mikrofon, který měl k dispozici během první debaty se svou demokratickou soupeřkou Hillary Clintonovou, nebralo mnoho lidí vážně. Nyní se ale ukázalo, že byla oprávněná. Trumpův mikrofon měl problémy, napsala dnes na svých stránkách komise dohlížející na průběh prezidentských duelů.

"Co se týče první debaty, vyskytly se problémy s ozvučením Donalda Trumpa, které ovlivnily hlasitost v debatním sále," oznámila bez dalších detailů nezisková organizace Komise pro prezidentské debaty (CPD).

Trump si po pondělní debatě s Clintonovou stěžoval, že dostal špatný mikrofon, u něhož byla hlasitost mnohem nižší než u jeho soupeřky. "Zajímalo by mě, jestli to bylo úmyslně," řekl. Zároveň prohlásil, že nechce věřit na konspirační teorie.

"Když si někdo stěžuje na mikrofon, neměl dobrou noc," reagovala Clintonová.

Volby vs. hackeři

USA také řeší zásadnější problém - americké tajné služby už dříve vyjádřily obavy, že by se hackeři mohli pokusit narušit listopadové prezidentské a parlamentní volby.

Hackeři v posledních několika měsících napadli systémy sloužící k registraci voličů ve více než dvaceti amerických státech, informovala agentura AP. Devatenáct států tento týden požádalo rezort o pomoc při zajištění volebních systémů proti kybernetickému útoku.

Pokračuje kauza s bývalou miss

Republikánský uchazeč o křeslo v Bílém domě Donald Trump v pátek znovu slovně napadl Alicii Machadovou, jejíž příběh se stal jedním ze žhavých témat prezidentské kampaně posledních dní. Bývalou královnu krásy označil za "nechutnou" a naznačil, že existuje pornografické video, v němž účinkuje. Trumpova soupeřka Hillary Clintonová se dívky zastala. Výpad proti Machadové by mohl dál zmenšit Trumpovy šance u voličů z řad žen a Hispánců, uvedla agentura Reuters.

Demokratická prezidentská kandidátka Clintonová otevřela téma Trumpova chování vůči Machadové v pondělí během prvního prezidentského duelu jako údajný příklad jeho názorů na ženy.

Trump, který vlastnil práva na pořádání soutěže Miss Universe, podle Clintonové v minulosti Machadovou označil kvůli váze za "miss prasátko" (Miss Piggy) a kvůli hispánskému původu také za "miss uklízečku" (Miss Housekeeping).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 4 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy