Bejrút - Libanon se přiblížil k chaosu.
Poté, co poslanci propásli poslední šanci a nezvolili ani na pátý pokus nástupce prosyrského prezidenta Emila Lahúda, rozhodl se ten - jen několik hodin před půlnočním vypršením svého mandátu - konat.
Večer vyzval armádu, aby převzala zodpovědnost za bezpečnost v zemi. Svěření moci armádě bylo jedním ze scénářů, o nichž analytici spekulovali.
Prezident v prohlášení uvedl, že existuje nebezpečí výjimečného stavu a pověřil armádu, aby udržela bezpečnost.
Přesně o půlnoci pak naposledy opustil prezidentský palác jako hlava státu. Nastoupená stráž mu zahrála národní hymnu.
Vláda podle nejmenovaného zdroje považuje krok prezidenta za protiústavní a zbytečný. Právě ona přebírá pravomoci prezidenta, kterého se nepodařilo zvolit.
Armáda se odmítla k prezidentovu výnosu vyjádřit.
Předseda parlamentu a člen šíitské opozice Nabíh Berri během pátku odložil zasedání na poslední listopadový den. "Odkládáme volbu prezidenta, abychom mohli dál vyjednávat," oznámil.
Prezidentský úřad - podle ústavy obsazovaný maronitskými křesťany - tak zůstane na týden neobsazený.
Krize mezi proamerickou parlamentní většinou a opozicí, tvořenou částí křesťanského tábora a šíítským Hizballáhem, vyvolává v zemi obavy z návratu násilí.
Analytici přesto věří, že krev prolévána nebude, obě strany sportu totiž mají příliš mnoho co ztratit.
Čeká se na Lahúda
Ačkoliv soupeři ujišťují, že nic nehrozí, dvouměsíční politický klinč může skončit vytvořením dvou vlád. A to připomíná rozdělení moci během občanské války (1975-1990).
Prezidentská moc má po půlnoci připadnout vládě podporované Západem. Premiér Fuád Siniura obviňuje ze současných problémů Sýrii. Opozice naopak zpochybňuje legitimitu kabinetu s tím, že je pod přílišným vlivem Spojených států. Stejný názor sdílí i prezident Lahúd.
Bývalý armádní velitel a úzký spojenec Damašku už dříve upozornil, že hodlá před půlnocí jednat.
Přestože je nepopulární Lahúd v křesle už devět let a svůj mandát prodloužil ještě pod dohledem syrských vojenských jednotek, protisyrská koalice ho demokratickou cestou sesadit nedokázala. Ani poté, co Damašek své vojáky ze země v roce 2005 stáhl.
Brání jí v tom jen těsná většina v parlamentu. Za poslední dva roky byly navíc na čtyři její poslance, známé svými protisyrskými postoji, spáchány atentáty.