Bejrút - Libanonská armáda rozmístila v neděli ráno v přístavním městě Tripolis své jednotky.
Učinila tak poté, co zde v sobotu při prudkých střetech mezi příznivci a odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada zahynulo patnáct lidí.
To podle agentury Reuters představuje nejhorší bilanci obětí v Libanonu od vypuknutí protivládního povstání v Sýrii.
Ve středomořském Tripolisu podle obyvatel zavládl s příchodem vojáků relativní klid. I tak se ale sporadicky ozývá střelba. Armáda zaujala pozice na řadě kontrolních stanovišť po celém městě.
Střety, které provázela střelba z automatických zbraní a ostřelování granátomety, si v sobotu vyžádaly třináct obětí, další dva lidé podlehli těžkým zraněním o den později.
Premiér Nadžíb Míkátí se o víkendu spolu s dalšími místními politiky sešel v Tripolisu na krizové schůzce a vyzval bezpečnostní jednotky, aby použili "železnou pěst" k zastavení násilností.
V Tripolisu se vyhrotily vztahy mezi sunnitskými muslimy, kteří v Sýrii představují největší sílu odporu proti Asadovu režimu, a alávity, příslušníky odnože šíitského islámu, k níž patří většina Asadova klanu.
Proč svět zasáhl v Libyi a nezasahuje v Sýrii?
Menšina alávitů žije v Tripolisu v enklávě obklopené sunnitskými čtvrtěmi. Sunnité v tomto konzervativním městě jsou silně pobouřeni represemi Asadových jednotek proti účastníkům protestů syrské opozice proti režimu a alávitskému vedení země.
Syrská armáda vtrhla do Libanonu během tamní občanské války (probíhající v letech 1975 až 1990) a po jejím konci si v zemi nadále udržovala moc.
Na mezinárodní nátlak se v roce 2005 sice stáhla, nicméně v této geopoliticky důležité zemi si vliv udržela prostřednictvím svého hlavního spojence - šíitské guerilové skupiny Hizballáh.
Obrazem: Exploze bomb v Damašku