Libanon se obává uprchlíků. Zavřel hranice pro Syřany

ČTK ČTK
18. 10. 2014 20:25
Uprchlíci již tvoří více než čtvrtinu obyvatel Libanonu. Kromě Syřanů sem míří i Palestinci nebo Iráčané.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bejrút - Libanon v sobotu až do odvolání uzavřel hranice pro uprchlíky ze Sýrie. Nápor lidí prchajících z válkou sužované země údajně už nezvládá. Informovala o tom agentura AFP.

Do malého středomořského státu se čtyřmi miliony obyvatel uprchlo podle oficiálních údajů OSN od počátku konfliktu v roce 2011 více než 1,14 milionu Syřanů.

"Informovali jsme UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky), že nepřijímáme žádné další utečence," uvedl ministr sociálních věcí Rašíd Dirbás. Jen ve výjimečných případech může ministerstvo prý povolit po předchozím prověření vstup uprchlíků do země "z humanitárních důvodů".

Zástupkyně UNHCR pro Libanon Ninette Kelleyová potvrdila agentuře AFP, že Bejrút již několik týdnů omezuje vstup nových uprchlíků do země. Není podle ní také zcela jasné, co ministerstvo rozumí pod humanitárními důvody.

Většina uprchlíků podle Kelleyové stále žije v neutěšených podmínkách. Vyzvala proto mezinárodní společenství, aby Libanonu pomohlo zvládnout příliv lidí investicemi do místní infrastruktury.

Uprchlíci již tvoří více než čtvrtinu obyvatel Libanonu. K současné vlně Syřanů je nutné připočítat ještě další statisíce utečenců, například Palestinců či Iráčanů, již v zemi našli útočiště před jinými konflikty, které v regionu vypukly před několika lety i několika desetiletími.

Politici se obávají, že další příliv převážně muslimských Syřanů by mohl mít negativní vliv na křehkou náboženskou rovnováhu v zemi, kde žijí křesťané, sunnité, šíité i drúzové.

Povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada, které přerostlo v občanskou válku, začalo v roce 2011. Od té doby si konflikt vyžádal na 190.000 obětí. Krveprolití vyhnalo z domovů více než tři miliony lidí. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích, tedy právě v Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.

Boje mezi povstalci a vládními jednotkami ale v poslední době poněkud ustoupily do pozadí a na intenzitě nabývají zejména střety mezi jednotlivými frakcemi rebelů. V nich jsou úspěšní hlavně radikálové z hnutí Islámský stát, kteří obsazují oblasti v Sýrii i v sousedním Iráku. Na dobytém území vyhlásili již na konci června chalífát.

 

Právě se děje

Další zprávy