Zastavte nenávist, vyzývají rodiny obětí Islámského státu

ČTK ČTK
18. 10. 2014 13:55
Ve skotském Perthu se uskutečnila vzpomínka na humanitárního pracovníka zavražděného radikály z Islámského státu Michaela Hainese.
David Haines na záběrech, zveřejněných Islámským státem.
David Haines na záběrech, zveřejněných Islámským státem. | Foto: Reuters

Londýn - Rodiny dvou Britů, jež letos zavraždili radikálové z organizace Islámský stát, dnes vyzvali vyznavače všech náboženství ke společnému postupu proti nenávistným akcím islamistů. Ve skotském Perthu se dnes konala vzpomínková akce na jednoho z mrtvých.

IS obsadil části severní Sýrie a Iráku a kromě jiného také získal několik západních rukojmích. Byli mezi nimi Alan Henning a David Haines, jejichž vraždu IS natočil a pak zveřejnil v podobě videí jako varování před zapojením Británie do bojů proti této skupině.

Henningova manželka Barbara a Hainesův bratr Michael v listu The Guardian zveřejnili dopis a požádali v něm lidi bez ohledu na jejich náboženské vyznání "ke společnému činu, který přivede všechny dohromady". "Nedovolíme, aby činy několika jedinců podkopaly jednotu naší společnosti bez rozdílu náboženského vyznání. Společně můžeme porazit tyto projevy páchané z maximální nenávisti," stojí v dopise.

V Perthu se dnes uskutečnila vzpomínka na Hainese. Tento bývalý člen letectva na Blízký východ odjel pomáhat syrským uprchlíkům. IS ho unesl loni v březnu poblíž turecké hranice. Michael Haines na bratra vzpomenul jako na "laskavého, otevřeného a starostlivého člověka, připraveného pomáhat druhým".

Kromě obou Britů IS stejným způsobem a ze stejných propagandistických pohnutek zabil americké novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa. V ohrožení je nyní život dalšího Američana Abdula Rahmana Kassiga. IS má v rukou rovněž britského fotografa Johna Cantlieho.

 

Právě se děje

Další zprávy