Lhal Kim Trumpovi? Nové satelitní snímky tajných raketových základen naznačují krizi

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2018 8:20
Dodržuje Severní Korea své sliby ohledně odzbrojení? Pět měsíců po historické schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una se objevily nové satelitní snímky severokorejských raketových základen. Severokorejská státní média navíc v pátek oznámila, že armáda pod dohledem vůdce úspěšně vyzkoušela novou technologicky vyspělou strategickou zbraň.
Jeden ze snímků utajených severokorejských základen a vojenských objektů, zveřejněných Centrem pro mezinárodní a strategická studia.
Jeden ze snímků utajených severokorejských základen a vojenských objektů, zveřejněných Centrem pro mezinárodní a strategická studia. | Foto: Reuters

Záběry ukazují celkem třináct tajných základen a továren v odlehlých, těžko přístupných oblastech Severní Koreje. Experti z Centra pro mezinárodní a strategická studia (CSIS) na základě snímků zpochybňují vůli Kim Čong-una dostát svým závazkům, které se týkají likvidace jaderných zbraní a balistických raket.

Jeden ze snímků utajených severokorejských základen a vojenských objektů, zveřejněných Centrem pro mezinárodní a strategická studia.
Jeden ze snímků utajených severokorejských základen a vojenských objektů, zveřejněných Centrem pro mezinárodní a strategická studia. | Foto: Reuters

Americký deník New York Times s odvoláním na své zdroje píše, že podle informací Ústřední zpravodajské služby (CIA) Severní Korea zatím pokračuje bez jakýchkoliv omezení jak v jaderném programu, tak v budování raketového arzenálu s možností odpalovat střely z mobilních zařízení.

V pátek pak severokorejská média informovala o testu nové zbraně. Kim podle severokorejské agentury KCNA uvedl, že zkouška je "další ukázkou našich rychle rostoucích obranných kapacit určenou celému regionu". Nová zbraň podle něj představuje zásadní změnu v posílení bojových schopností země. Kim dodal, že armáda otestovala zbraňový systém, o který se zajímal jeho otec a předchůdce Kim Čong-il a na jehož vývoj Kim Čong-il osobně dohlížel.

Podle agentury Reuters je toto prohlášení první zmínkou týkající se rozvoje zbrojního programu KLDR po několika měsících. Testovací středisko navštívil Kim veřejně při takové příležitosti poprvé od červnové bezprecedentní schůzky s Trumpem, na níž se oba vůdci zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétních závazků a rozhovory od té doby příliš nepokročily, připomíná Reuters.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v reakci na test uvedl, že věří v naplnění slibů, které zazněly během historického červnového summitu.

Minulý týden severokorejský vyjednavač Kim Jong-čol navíc na poslední chvíli zrušil schůzku s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem. Podle New York Times začíná být i americká vláda netrpělivá, byť Trump vyzývá ke klidu.

"Spojené státy si budou muset vybrat. Zda chtějí tlačit na ideál úplné, ověřitelné a nevratné denuklearizace a odzbrojení, nebo se spokojí s kompromisem a pouze částečným odzbrojením Severní Koreje," uvedl pro agenturu Reuters Hjun-Mong sik z Institutu národní bezpečnostní strategie v jihokorejském Soulu.

Pchjongjang požaduje výměnou za odzbrojení konec ekonomických sankcí, které na něj po testech atomových bomb uvalila Rada bezpečnosti OSN. Spojené státy ale odmítají sankce uvolnit, dokud nebude jasné, že Severní Korea opravdu odzbrojuje.

"Nabízíme Severokorejcům jedinečnou možnost projít dveřmi do jiné budoucnosti, pokud se zbaví jaderného potenciálu. Ale musí se tak rozhodnout, musí to udělat," prohlásil v úterý na summitu zemí východní Asie v Singapuru Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti.

Někteří znalci Severní Koreje tvrdí, že pro režim jsou jaderné zbraně součástí vyjednávací taktiky a pojistkou pro případ, kdyby se ho USA v budoucnu pokusily svrhnout. Proto se jich prý nikdy nevzdá, i když přestane s pokusnými výbuchy.

Test pak mohl být podle americké televize CNN Kimovým vzkazem Washingtonu, že Severní Korea se vrátí k více vojensky zaměřenému vztahu vůči USA, pokud budou rozhovory pokračovat příliš pomalu. CNN také cituje experta na mezinárodní vztahy Joshe Pollacka, který soudí, že Kim novým testem naznačil, že by se "mohl vrátit ke starým praktikám", pokud USA nezmění svůj přístup. Zkoušku zbraně označil Pollack za skrytou pohrůžku.

Trump nicméně stále počítá s druhou schůzkou s Kim Čong-unem. Má se uskutečnit na zatím neurčeném místě na přelomu roku.

Video: KLDR chce zavřít jaderný komplex, tvrdí po schůzce s Kimem jihokorejský prezident

KLDR chce zavřít jaderný komplex, tvrdí po schůzce s Kimem jihokorejský prezident | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy