Kim Čong-un má první oficiální portrét, experti upozorňují na jasnou symboliku

ČTK ČTK
6. 11. 2018 15:29
Severní Korea v úterý odhalila zřejmě první oficiální portrét Kim Čong-una, čímž pozvedla jeho kult osobnosti na vyšší úroveň. Nový obraz obří velikosti byl poprvé k vidění během návštěvy kubánského prezidenta v KLDR. Uvedl to britský server BBC.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Zatímco portréty jeho předchůdců jsou vystaveny po celé zemi, Kim Čong-un byl dlouho popisován spíše jako následník nežli vůdce sám o sobě. Jeho role se však postupně změnila, k čemuž přispěly i jeho zahraniční cesty v letošním roce.

Dosud byl zpodobňován výhradně na fotografiích či neoficiálních výtvorech svých příznivců.

Kim se na nadživotním obraze směje, hledí mírně doleva a je oblečen v obleku západního střihu s kravatou. "Že se tento malovaný portrét Kim Čong-una objevil v tomto stylu, je silné znamení toho, že by režim mohl začít dále rozvíjet Kim Čong-unův kult osobnosti," řekl BBC Oliver Hotham, analytik webu NK News.

Styl malby natolik připomíná všudypřítomné portréty starších Kimů, že "Severokorejci symboliku tohoto kroku určitě pochopí".

Kim se chopil moci v roce 2011 spíše nečekaně. Když jeho otec náhle zemřel, byl relativně nezkušený a dopředu se nepřipravoval na to, aby se stal budoucím lídrem. Od té doby se ale jeho image změnila, řekl Andrey Abrahamian z Institutu Griffith Asia. "Nejdůležitější symbolické rituály zahrnuly řadu písní a kulturních výtvorů, které oslavují Kim Čong-una a jeho rodinu - dynastii Kimů."

"Všechno, co se událo v roce 2018, rovněž pomohlo (Kimovi) upevnit jeho image," řekl analytik Hotham. "Osm vrcholných schůzek se zahraničními hlavami států bylo požitkem pro propagandisty Pchjongjangu, neboť jim pomohly vůdce vykreslit jako mezinárodně uznávaného státníka na úrovni Si Ťin-pchinga a Donalda Trumpa."

Obraz byl dosud předveden pouze v televizi během návštěvy kubánského prezidenta Miguela Díaze-Canela v KLDR. Není jasné, jak s ním režim v budoucnu bude nakládat - teprve se uvidí, zdali bude portrét vystavován jen při zvláštních příležitostech, nebo se stane základním prvkem režimní propagandy jako u otce a děda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy