Tragickou havárii letadla s Alexandrovci nezpůsobily technické problémy, ale podivné chování pilota

ČTK ČTK
14. 3. 2017 17:00
Ruští vyšetřovatelé loňské katastrofy, při které na palubě zříceného letadla zahynulo 92 lidí včetně slavného Alexandrovova pěveckého souboru, vyloučili z možných příčin havárie jakékoliv technické problémy. Podle nich zahájil pilot hned po startu z dosud neznámých příčin přistávací manévr. Až do kontaktu s hladinou moře měl pilot letadlo plně pod kontrolou. Nyní vyšetřovací tým studuje jeho letové přípravy a výsledky psychologických testů.
Letoun se s celou posádkou zřítil do Černého moře.
Letoun se s celou posádkou zřítil do Černého moře. | Foto: Reuters

Moskva - Příčinou loňské katastrofy ruského letounu s pěveckým souborem Alexandrovců na palubě nebyla technická závada, ale nevysvětlitelné chování pilota.

V úterý to napsal ruský list Kommersant s odvoláním na závěry nejmenovaných expertů.

Při prosincové havárii letadlo krátce po startu ze Soči spadlo do Černého moře. Na palubě zahynulo všech 92 lidí včetně 64 členů slavného Alexandrovova pěveckého souboru.

Podle vyšetřovatelů, kteří vypracovali trojrozměrný model kritické fáze letu, pilot major Roman Volkov ze zatím neznámých příčin bezprostředně po startu ve výšce 250 metrů zahájil přistávací manévr, místo aby stroj nabíral výšku. Letoun klesal deset vteřin až do okamžiku kontaktu s vodou. Volkov měl celou dobu letadlo pod kontrolou.

Vyšetřovatelé odmítli veškeré další možné příčiny havárie včetně technických problémů, ostřelování ze země, exploze na palubě nebo proniknutí ptáka do motoru, konstatuje list.

K šokujícímu závěru dospěli na základě analýz takzvaných černých skříněk, které zaznamenávají data o letu a rozhovory v pilotní kabině.

Vyšetřovatelé podle Kommersantu nyní studují celý profesní životopis Volkova a zkoumají průběh jeho letové přípravy a výsledky psychologických testů.

Tragédie byla zřejmě souběhem několika nepříznivých okolností a nelze ji odbýt jen jako důsledek možné chyby pilota, uvedl ruský list. Projevit se mohla pilotova únava, stres a emocionální napětí.

Let oproti plánu trval kvůli špatnému počasí prakticky celý den, posádka absolvovala cestou do Sýrie mezipřistání na neznámém letišti v Soči. Projevit se mohla zatím neznámá chronická nemoc pilota, který po nočním startu mohl ztratit orientaci.

Ruské ministerstvo obrany, jemuž letoun patřil, verzi o pilotově chybě odmítá, uvedl Kommersant. Vrchní velitel ruského vojenského letectva Viktor Bondarev na Volkovově pohřbu prohlásil, že jeho příprava "odpovídala všem požadavkům, které stanoví zákon".

V květnu dirigoval orchestr v Palmýře Vladimir Gergijev. Islámský stát ale město obsadil znovu. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 20 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy