V letadle s Alexandrovci výbuch nenastal, útok teroristů není vyloučen. Stav nouze trval 10 vteřin

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2016 12:14
Na palubě letadla, které převáželo ruský sbor Alexandrovců a v neděli se zřítilo do Černého moře, nedošlo k žádnému výbuchu. Teroristický útok ale zatím nelze stále vyloučit, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Pád stroje Tu-154 mohla zapříčinit i lidská chyba nebo technická závada. Podle ruského ministra dopravy za havárii může "nesprávná funkce" techniky. Zdroj z ministerstva obrany agentuře Reuters sdělil, že skutečné příčiny leteckého neštěstí zřejmě nebudou známy dříve než za měsíc. Letouny Tu-154 budou používány i nadále. Na palubě letadla mířícího z Ruska do Sýrie minulý týden zemřelo 92 lidí, připomněla agentura TASS.
Břeh Černého moře u Soči zaplnily květiny, které tam lidé položili na památku obětem neštěstí.
Břeh Černého moře u Soči zaplnily květiny, které tam lidé položili na památku obětem neštěstí. | Foto: Reuters

Moskva – Na troskách armádního letadla, které se zřítilo u černomořského střediska Soči, nebyly nalezeny žádné známky výbuchu ani požáru. Ve čtvrtek to uvedla agentura TASS s odkazem na ruské ministerstvo obrany.

Při katastrofě zahynulo všech 92 osob, které byly na palubě. Většinou šlo o členy armádního uměleckého souboru Alexandrovci.

Náčelník služby bezpečnosti letů vojenského letectva Sergej Bajnětov nicméně na čtvrteční tiskové konferenci zároveň řekl, že vyšetřování havárie u Soči pracuje i s verzí terorismu.

"Mohlo tam být mechanické působení. Terorismus není nutně spojen s výbuchem. Proto ani jednu verzi (příčin nehody) neodmítáme," řekl Bajnětov.

Zdroj z ministerstva obrany agentuře Reuters sdělil, že skutečné příčiny leteckého neštěstí zřejmě nebudou známy dříve než za měsíc. Letouny Tu-154 budou používány i nadále.

Podle Bajnětova celý let stroje Tu-154 před katastrofou trval zhruba 70 sekund, výška, v níž se nacházelo letadlo, byla kolem 250 metrů a rychlost činila 360-370 km/hod. Radiová výměna s věží byla mimořádně krátká, všechno bylo dostatečně standardní. "Byla tam ale jedna věta, která nasvědčuje vzniku mimořádné situace, ta trvala asi deset sekund. Nic víc nám ale neříká," sdělil Bajnětov.

Terorismus není hlavní vyšetřovací verzí

Ministr dopravy Maxim Sokolov na tiskové konferenci potvrdil, že se verze teroristického aktu prověřuje, nikoliv ale jako hlavní. Dále uvedl, že stroj Tu-154 byl zcela zničen nárazem na vodní hladinu a mořské dno. Za havárií očividně byla "nesprávná funkce" techniky, prohlásil.

Analýza záznamů ze dvou "černých skříněk" havarovaného stroje pokračuje dobře a skončí tento týden, možná už v pátek. Na svém webu to uvedla ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na informaci ministerstva obrany. To zároveň ohlásilo nález velkého smotku pásky ze třetího záznamníku, ten je ale bez ochranného obalu a pravděpodobně zničený.

Stav obou dříve nalezených záznamníků – zapisovače technických parametrů i hlasových záznamů – je dobrý a jejich analýza bude dovršena v nejbližší době, možná "už v pátek", řekl agentuře Ria Novosti nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany.

Potápěči podle něj ve čtvrtek nalezli velké množství pásky pravděpodobně ze třetího záznamníku, který je ale mechanicky deformovaný a dlouho ležel v mořské vodě. Zdroj ruské agentury vyjádřil naději, že i přes poškození záznam bude možné aspoň částečně dešifrovat.

Třetí záznamník se nacházel v ocasní části letadla a dubluje záznamy ostatních dvou skříněk.

Všechny nalezené fragmenty havarovaného letadla Tu-154 už byly podle ministerského zdroje vyzdviženy a pátrací operace v Černém moři končí. Nalezeno bylo celkem 1800 kusů a úlomků letadla, uvedl ministerský zdroj. Objeveno bylo také 20 těl a ostatky téměř všech obětí – 239 fragmentů těl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy