Ruští záchranáři našli 15 těl obětí pádu letadla u Soči, z moře vyzvedli druhou černou skříňku

ČTK ČTK
28. 12. 2016 14:35
Rusové mají už k dispozici druhou černou skříňku z letadla Tu-154, které se v neděli zřítilo do moře krátce po startu ze Soči. Nově ruská média píší, že více záznamníků už nebude, ačkoliv se původně hovořilo o celkem třech skříňkách. Záchranáři mezitím našli 15 těl obětí. Od 105 příbuzných odebrali vzorky DNA, podle kterých budou mrtvé identifikovat. Na palubě byli hlavně členové uměleckého souboru Alexandrovci.
Trosky letadla Tu-154, které se zřítilo do Černého moře.
Trosky letadla Tu-154, které se zřítilo do Černého moře. | Foto: Reuters

Moskva – Ruští záchranáři zatím našli 15 těl obětí nedělního leteckého neštěstí v Černém moři a také 239 částí těl. Agentura TASS to ve středu oznámila s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Podle agentury Interfax odborníci odebrali vzorky DNA 105 příbuzným obětí, podle kterých mrtvé identifikují. Při katastrofě zahynulo všech 92 lidí, kteří byli na palubě letadla Tu-154. Většinou šlo o členy armádního uměleckého souboru Alexandrovci.

Ministerstvo obrany také oznámilo, že z mořského dna byl vyzdvižen další záznamník s údaji z kabiny letadla – první dostali analytici v Moskvě v úterý. Původně se přitom hovořilo o třech černých skříňkách, nyní ruská média píší, že byly dvě.

V ruských sdělovacích prostředcích se nyní také objevují rozporné informace o tom, jaké záznamy první skříňka obsahovala. List Komsomolskaja pravda publikoval údajný úryvek z dialogu v pilotní kabině. Jeden z pilotů podle přepisu volal: "Kapitáne, padáme!"

Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov však v úterý tvrdil, že nalezená skříňka obsahovala údaje jen o technických parametrech, nikoli hlasový záznam z kabiny.

Na pláži složí trosky letadla

Podle agentury TASS se připravuje na pláži prostor, na který se začnou skládat nalezené trosky letadla. Jde zatím o 12 velkých kusů a 1547 malých fragmentů. Na zemi experti nakreslí obrys letadla a do něj vloží nalezené části.

Server listu Kommersant tvrdí, že podle dosavadních poznatků měl letoun po startu problémy se vztlakovými klapkami. Pilot pak možná nezvládl manévr a nedodržel povolený úhel stoupání stroje.

Bývalý zástupce velitele ruského letectva Nikolaj Antoškin však řekl, že postup při selhání klapek je součástí standardního školení pilotů. "Piloti vědí, co dělat, když se klapky nezatáhnou nebo zůstanou vyklopené. To není žádný problém," řekl Antoškin agentuře RIA Novosti.

Letadlo spadlo do moře krátce po startu ze Soči, kde mělo mezipřistání na trase mezi Moskvou a Sýrií. Alexandrovci letěli povzbudit ruské vojáky nasazené v Sýrii.

V květnu dirigoval orchestr v Palmýře Vladimir Gergijev. Islámský stát ale město obsadil znovu. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy