Ruští záchranáři našli 15 těl obětí pádu letadla u Soči, z moře vyzvedli druhou černou skříňku

ČTK ČTK
28. 12. 2016 14:35
Rusové mají už k dispozici druhou černou skříňku z letadla Tu-154, které se v neděli zřítilo do moře krátce po startu ze Soči. Nově ruská média píší, že více záznamníků už nebude, ačkoliv se původně hovořilo o celkem třech skříňkách. Záchranáři mezitím našli 15 těl obětí. Od 105 příbuzných odebrali vzorky DNA, podle kterých budou mrtvé identifikovat. Na palubě byli hlavně členové uměleckého souboru Alexandrovci.
Trosky letadla Tu-154, které se zřítilo do Černého moře.
Trosky letadla Tu-154, které se zřítilo do Černého moře. | Foto: Reuters

Moskva – Ruští záchranáři zatím našli 15 těl obětí nedělního leteckého neštěstí v Černém moři a také 239 částí těl. Agentura TASS to ve středu oznámila s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

Podle agentury Interfax odborníci odebrali vzorky DNA 105 příbuzným obětí, podle kterých mrtvé identifikují. Při katastrofě zahynulo všech 92 lidí, kteří byli na palubě letadla Tu-154. Většinou šlo o členy armádního uměleckého souboru Alexandrovci.

Ministerstvo obrany také oznámilo, že z mořského dna byl vyzdvižen další záznamník s údaji z kabiny letadla – první dostali analytici v Moskvě v úterý. Původně se přitom hovořilo o třech černých skříňkách, nyní ruská média píší, že byly dvě.

V ruských sdělovacích prostředcích se nyní také objevují rozporné informace o tom, jaké záznamy první skříňka obsahovala. List Komsomolskaja pravda publikoval údajný úryvek z dialogu v pilotní kabině. Jeden z pilotů podle přepisu volal: "Kapitáne, padáme!"

Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov však v úterý tvrdil, že nalezená skříňka obsahovala údaje jen o technických parametrech, nikoli hlasový záznam z kabiny.

Na pláži složí trosky letadla

Podle agentury TASS se připravuje na pláži prostor, na který se začnou skládat nalezené trosky letadla. Jde zatím o 12 velkých kusů a 1547 malých fragmentů. Na zemi experti nakreslí obrys letadla a do něj vloží nalezené části.

Server listu Kommersant tvrdí, že podle dosavadních poznatků měl letoun po startu problémy se vztlakovými klapkami. Pilot pak možná nezvládl manévr a nedodržel povolený úhel stoupání stroje.

Bývalý zástupce velitele ruského letectva Nikolaj Antoškin však řekl, že postup při selhání klapek je součástí standardního školení pilotů. "Piloti vědí, co dělat, když se klapky nezatáhnou nebo zůstanou vyklopené. To není žádný problém," řekl Antoškin agentuře RIA Novosti.

Letadlo spadlo do moře krátce po startu ze Soči, kde mělo mezipřistání na trase mezi Moskvou a Sýrií. Alexandrovci letěli povzbudit ruské vojáky nasazené v Sýrii.

V květnu dirigoval orchestr v Palmýře Vladimir Gergijev. Islámský stát ale město obsadil znovu. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy