Istanbul - Na Atatürkovo letiště v Istanbulu v úterý večer zaútočila skupina tří sebevražedných atentátníků. Na místě zůstalo nejméně 36 mrtvých, zraněno bylo dalších 150 lidí.
Většinu obětí tvoří Turci, mezi mrtvými jsou pravděpodobně i cizinci. Český konzulát věří, že mezi nimi nejsou Češi, vychází z toho, že dosud neobdržel žádnou informaci o případných českých obětech.
K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima se na základě dosavadních zjištění zdá, že za masakrem na třetím nejrušnějším letišti Evropy stojí radikální hnutí Islámský stát.
Jeho pravděpodobné zapojení potvrdil agentuře Reuters i pracovník amerických zpravodajských služeb, který má informace z vyšetřování v Turecku.
Podle tureckého premiéra přijeli sebevražední atentátníci na letiště taxíkem. Všichni tři začali střílet a poté se vyhodili do povětří. Jeden z útočníků zahájil střelbu přímo v odletové hale s pomocí automatické zbraně. Útočníci se vyhodili do povětří v příletové hale o patro níže v okamžiku, kdy se blížili kontrolnímu místu u vstupu do ní.
Původní informace hovořily o dvou sebevražedných atentátnících.
Security footages showing moment of #Istanbul #Atatürk airport explosion pic.twitter.com/bsGQPtwS2z
— roeland roovers (@r0eland) June 28, 2016
Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag uvedl, že na kontrolním stanovišti mezinárodního terminálu stříleli útočníci z automatických pušek Kalašnikov. Policisté poté palbu opětovali. "Z informací, které mám k dispozici, vyplývá, že terorista zahájil palbu u mezinárodního terminálu kalašnikovem," citovala ministra agentura AP.
Policista se snažil útočníka zneškodnit
Agentura Reuters cituje svědka, který vypověděl, že policista se snažil jednoho z útočníků zneškodnit. Oba muži upadli na zem a v tu chvíli se ozval výbuch.
Sebevrazi podle agentur bomby odpálili v místech, kde začíná fronta na první kontrolu zavazadel a dokladů cestujících. Agentura AP tvrdí, že ještě před odpálením stihli kolem sebe rozhodit i několik granátů. Původní zprávy hovořily o tom, že se teroristé dovnitř terminálu nedostali, později se ale ukázalo, že jeden z útočníků střílel i uvnitř terminálu.
Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.
Podle jednoho ze svědků, kterého cituje agentura Reuters, se v důsledku exploze zřítila střecha.
"Všichni začali utíkat pryč, na zemi byly všude stopy krve a části těl obětí," řekla agentuře Reuters žena, která byla v okamžiku útoku u pasové kontroly po příletu z Německa.
Další svědek, Jihoafričan cestující z dovolené v Turecku domů, uvedl, že viděl asi z padesáti metrů útočníka, jak kolem sebe náhodně střílí v odletové hale. "Byl oblečený celý v černém, obličej neměl zakrytý," popsal situaci.
Na Twitteru se objevil videozáznam, na němž jeden z pachatelů otevírá cestu druhému. Televize BBC mluví o koordinovaném útoku na letiště.
Footage from Istanbul airport, showing injured/dead on the ground https://t.co/oONZeJkRZ4
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) June 28, 2016
Obavy z teroristického útoku i dopadů na turismus
Atatürkovo letiště je nejen hlavním mezinárodním letištěm v Turecku, ale zároveň třetím nejvytíženějším letištěm světa po londýnském Heathrow a pařížském De Gaulle. Představuje leteckou křižovatku mezi Evropou, Asií a Afrikou, odbaví lety do 284 destinací ve 113 zemích.
Letiště ležící v evropské části města zhruba 25 kilometrů západně od centra Istanbulu bylo už dlouho považováno za potenciální terč teroristů. Je sice u vchodů vybaveno rentgenovými bezpečnostními rámy, ale bezpečnostní kontroly přijíždějících aut jsou omezeny.
Útoky zřejmě budou mít další zdrcující dopad na turistický ruch v Turecku. Už atentáty v lednu a březnu výrazně snížily počet návštěvníků země. Počet rezervací na léto podle agentury GfK poklesl oproti loňsku o 32 procent. Exploze mohou dopadnout také na leteckou společnost Turkish Airlines, která je oficiálním dopravním partnerem fotbalového mistrovství Evropy ve Francii.
Turecké aerolinie zrušily ve středu, den po útoku, na 340 letů, které měly přistát či odlétat z Atatürkova letiště v Istanbulu. Provoz na letišti ale byl již částečně obnoven.
Prezident Recep Tayyip se kvůli atentátu sešel k naléhavé schůzce s premiérem a vedením tureckých ozbrojených sil.
Poslední letadlo z Prahy přistálo po útoku
České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla večer ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.
Premiér Bohuslav Sobotka v úterý večer znovu upozornil, že ministerstvo zahraničí pravidelně na svém webu aktualizuje doporučení týkající se bezpečnostních situací v evropských zemích.
"Útoky v Turecku znovu připomněly Evropě nebezpečí terorismu, které nesmíme podceňovat a nesmíme na něj zapomenout ani ve stínu debaty o Brexitu. A až budeme zítra diskutovat o budoucnosti EU, tak jedním z důležitých témat, která Česko vidí, je právě otázka zajištění bezpečnosti. Musíme posílit spolupráci v rámci Evropy v oblasti prevence terorismu," řekl Sobotka, který vyzdvihl důležitost jednání o dalších bezpečnostních opatřeních na Letišti Václava Havla v Praze.
Po útoku byly některé lety mířící na Atatürkovo letiště přesměrovány. Podle představitelů letiště bylo letounům, které byly ve vzduchu, během večera povoleno přistání.
Poslední letadlo mířící v úterý do Istanbulu z Prahy odletělo z Letiště Václava Havla v 19:35 SELČ. Podle webu Atatürkova letiště letoun společnosti Turkish Airlines v Istanbulu přistál ve 22:06 SELČ, tedy po teroristickém útoku.
Podle tiskové agentury Dogan v době útoku na letišti přistávalo letadlo s albánským premiérem Edim Ramou. Rama byl poté se svým doprovodem v pořádku převezen do oficiálního místa pobytu, napsala agentura AP.
Jako rukopis Islámského státu
Teroristé hlásící se k Islámskému státu provedli letos v Istanbulu několik atentátů. V lednu se sebevrah odpálil v historickém centru u egyptského obelisku a usmrtil deset německých turistů. V květnu si další útok na pěší zóně poblíž náměstí Taksim vyžádal čtyři oběti.
Islámský stát kontroluje pás několika desítek kilometrů syrského území podél turecké hranice a není pro něj problém své členy do Turecka vysílat.