Z jednoho záznamu vyplývá, že kanadské úřady zaregistrovaly 20 letadel patřících údajně krycím společnostem napojeným na CIA, ktera podnikla do Kanady 74 letů.
Kanada se brání, nešlo o ilegální aktivity
Kanadské ministerstvo veřejné bezpečnosti a mimořádných situací v lednu uvedlo, že lety předpokládaných letadel CIA nevykazovaly známky "ilegální aktivity". Kanadská odbočka organizace Amnesty International vyzvala vládu, aby poskytla důkazy o tom, že tyto lety nebyly využívány k přepravě osob podezřelých z terorismu do věznic v zahraničí.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Americká CIA bude čelit žalobě
- Štrasburk: CIA unášela lidi? Věrohodné
- CIA vyvážela mučení, říká Marty
Letové záznamy ukazují, že od poloviny loňského roku přistálo na kanadských letištích nejméně sedm různých letadel patřících společnostem, které údajně kryjí CIA.
Teroristé na palubě nebyli
Z dokumentů vyplývá, že o letech CIA jednali koncem listopadu představitelé kanadských zpravodajských služeb. Jedno memorandum z 28. listopadu instruuje tyto představitele, aby řekli médiím, že "nejsou žádné věrohodné důkazy o tom, že tato letadla byla použita k přepravě teroristů přes Kanadu nebo že došlo k nějaké ilegální aktivitě".
Spojené státy byly zejména v Evropě kritizovány za předávání lidí podezřelých z terorismu k zadržování a výslechům do zemí, kde je s nimi zacházeno způsobem, který by byl v USA ilegální.
Kanada sama vyšetřuje případ svého občana syrského původu Mahera Arara, který byl zadržen na letišti v New Yorku v září 2002, protože byl podezřelý z příslušnosti k teroristické síti Al-Káida. Byl přepraven do Sýrie, kde strávil deset měsíců ve vězení a byl údajně mučen.
O tajných věznicích CIA v Evropě poprvé napsal v loni listopadu list The Washington Post. Americká organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch později uvedla, že tyto věznice se nacházely v Polsku a Rumunsku. Obě země obvinění odmítly. Celou záležitost vyšetřují Evropský parlament a Rada Evropy.