Lékaři věděli, že Lubitz nemá létat. Až do tragédie mlčeli

Martin Novák Martin Novák
12. 6. 2015 11:37
Pilot, který nárazem do horského srázu usmrtil 150 lidí, sbíral informace o diazepamu, kyanidu a kombinaci léků, která přivodí smrt.
Trosky letadla Germanwings.
Trosky letadla Germanwings. | Foto: Reuters

Marseille - Někteří lékaři, kteří hovořili s pilotem Andreasem Lubitzem, zřejmě mohli zabránit tragickému březnovému pádu airbusu společnosti Germanwings, jenž si vyžádal 150 mrtvých.

Bylo jim jasné, že pilot není v pořádku a neměl by nést odpovědnost za cestující na palubě.

Informace se však nedostala k Lubitzově zaměstnavateli, tedy k aerolinkám Lufthansa, a to proto, že německé zákony neumožňují lékařům sdělovat komukoliv údaje o pacientech. Pokud neusoudí, že se osoba, kterou vyšetřují, nedopustí zločinu.

41 lékařů

Lubitz v posledních letech navštívil 41 lékařů, z toho sedm během měsíce před pádem letadla Germanwings. O problémech pilota nepromluvil ani jeden z nich.

Pozůstalým po obětech tragédie to řekl francouzský prokurátor z Marseille Brice Robin. Podle něj se justice zabývá obviněním z neúmyslného zabití. Mířit může na Lufthansu - jakožto majitele Germanwings - kvůli tomu, že nad Lubitzem nezajistila dostatečný lékařský dohled.

"Trestní stíhání za vraždu není možné, protože pachatel zemřel," prohlásil Robin podle agentury AFP.

Podle něj byl Lubitz letos v únoru deset dní na nemocenské a bral léky, které vyžadovaly častější lékařskou kontrolu a úpravu. Více to nekonkretizoval.

Diazepam, kyanid...

Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil nové informace o tom, co hledal pilot na webu ve svém počítači, zabaveném policií po pádu airbusu.

Potvrdilo se, že pátral po způsobech, jak se zabít. Vyhledával informace o diazepamu, kyanidu a o míchání léků a látek, které mohou člověku přivodit smrt.

Lufthansa už dříve potvrdila, že osmadvacetiletý muž náraz v Alpách dopředu plánoval, a podle dráhy letu usoudila, že tak chtěl učinit už na trase Düsseldorf - Barcelona.

Záměr se mu podařilo uskutečnit při zpátečním letu 9525 do Düsseldorfu, když dal prvními pilotovi do kávy močopudný prostředek a když kolega odešel na toaletu, zamkl se v kokpitu.

Náraz do horského srázu ve francouzských Alpách nepřežil 24. března nikdo ze 150 lidí na palubě.

Deprese nezpůsobila, co se stalo

Z informací, které lékaři podali vyšetřovatelům, rovněž vyplývá, že se Lubitz obával problémů se zrakem, a dokonce úplné ztráty zraku. Není ale jasné, zda skutečně nějakými potížemi s viděním trpěl. Svěřil se nicméně s obavou, že když firmě nahlásí své zdravotní problémy, přijde o práci.

Šéf německé společnosti Carsten Stohr tento týden na konferenci v Miami uvedl, že čin, který spáchal Lubitz, je obtížné předvídat a že samotná deprese není důvodem k zásahům proti pilotům.

"Musíme rozlišovat mezi depresí a jinými mentálními poruchami. Deprese je rozšířená nemoc a sama o sobě nezpůsobila to, co se stalo," řekl Stohr na konferenci v Miami.

Ředitel společnosti Malaysia Airlines Christoph Muller na stejném fóru řekl, že podobným případům mohou pomoci předejít všichni členové posádek letadel. Pokud mají podezření o psychickém stavu nebo chování někoho z kolegů, měli by na to upozornit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Putin a Biden jednali přes videokonferenci zhruba dvě hodiny, mluvit měli hlavně o Ukrajině

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Hlavním tématem rozhovoru měla být situace kolem Ukrajiny. O výsledku jednání, které prezidenti vedli z Washingtonu a Soči, hodlá Biden ještě dnes telefonicky informovat evropské partnery. Na veřejnost zatím žádné podrobnosti ze schůzky neunikly.

Stanice CNN rozhovor označuje za jedno z klíčových setkání Bidenova působení v Bílém domě, jež se koná v době stupňovaného napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě dnes spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam Zprávy: Česko musí dle Evropské komise dořešit tři body z auditu k Babišovu střetu zájmů

Česko musí podle Evropské komise dořešit ještě tři problematické body související s auditem ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, podle kterého to komise napsala v dopise zaslaném na konci listopadu do Česka. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které s EK o auditu za Česko jedná, serveru pouze potvrdilo přijetí dopisu. Jeho obsah nekomentovalo. Letos v dubnu EK, která je jedním z vrcholných orgánů Evropské unie, zveřejnila závěrečnou auditní zprávu. Podle ní je premiér Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení koncernu do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.

EK v souvislosti s auditem požádala české úřady o řadu preventivních a nápravných opatření, která mají zajistit dodržování zákona o střetu zájmů. V srpnu komise Česko varovala před tím, že pokud se opatření nezlepší, může zastavit evropské dotace. Z listopadového dopisu podle Seznam Zpráv vyplývá, že zůstávají nedokončené ještě tři body. Jedním je zlepšení řídících a kontrolních systémů pro rozhodování o unijních dotacích, druhým prověření splnění kritérií u několika dotací na inovace pro Agrofert a třetím prověření podpory pro firmu Lovochemie z koncernu Agrofert na inovaci technologie výroby sirných hnojiv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy