Lékaři věděli, že Lubitz nemá létat. Až do tragédie mlčeli

Martin Novák Martin Novák
12. 6. 2015 11:37
Pilot, který nárazem do horského srázu usmrtil 150 lidí, sbíral informace o diazepamu, kyanidu a kombinaci léků, která přivodí smrt.
Trosky letadla Germanwings.
Trosky letadla Germanwings. | Foto: Reuters

Marseille - Někteří lékaři, kteří hovořili s pilotem Andreasem Lubitzem, zřejmě mohli zabránit tragickému březnovému pádu airbusu společnosti Germanwings, jenž si vyžádal 150 mrtvých.

Bylo jim jasné, že pilot není v pořádku a neměl by nést odpovědnost za cestující na palubě.

Informace se však nedostala k Lubitzově zaměstnavateli, tedy k aerolinkám Lufthansa, a to proto, že německé zákony neumožňují lékařům sdělovat komukoliv údaje o pacientech. Pokud neusoudí, že se osoba, kterou vyšetřují, nedopustí zločinu.

41 lékařů

Lubitz v posledních letech navštívil 41 lékařů, z toho sedm během měsíce před pádem letadla Germanwings. O problémech pilota nepromluvil ani jeden z nich.

Pozůstalým po obětech tragédie to řekl francouzský prokurátor z Marseille Brice Robin. Podle něj se justice zabývá obviněním z neúmyslného zabití. Mířit může na Lufthansu - jakožto majitele Germanwings - kvůli tomu, že nad Lubitzem nezajistila dostatečný lékařský dohled.

"Trestní stíhání za vraždu není možné, protože pachatel zemřel," prohlásil Robin podle agentury AFP.

Podle něj byl Lubitz letos v únoru deset dní na nemocenské a bral léky, které vyžadovaly častější lékařskou kontrolu a úpravu. Více to nekonkretizoval.

Diazepam, kyanid...

Německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejnil nové informace o tom, co hledal pilot na webu ve svém počítači, zabaveném policií po pádu airbusu.

Potvrdilo se, že pátral po způsobech, jak se zabít. Vyhledával informace o diazepamu, kyanidu a o míchání léků a látek, které mohou člověku přivodit smrt.

Lufthansa už dříve potvrdila, že osmadvacetiletý muž náraz v Alpách dopředu plánoval, a podle dráhy letu usoudila, že tak chtěl učinit už na trase Düsseldorf - Barcelona.

Záměr se mu podařilo uskutečnit při zpátečním letu 9525 do Düsseldorfu, když dal prvními pilotovi do kávy močopudný prostředek a když kolega odešel na toaletu, zamkl se v kokpitu.

Náraz do horského srázu ve francouzských Alpách nepřežil 24. března nikdo ze 150 lidí na palubě.

Deprese nezpůsobila, co se stalo

Z informací, které lékaři podali vyšetřovatelům, rovněž vyplývá, že se Lubitz obával problémů se zrakem, a dokonce úplné ztráty zraku. Není ale jasné, zda skutečně nějakými potížemi s viděním trpěl. Svěřil se nicméně s obavou, že když firmě nahlásí své zdravotní problémy, přijde o práci.

Šéf německé společnosti Carsten Stohr tento týden na konferenci v Miami uvedl, že čin, který spáchal Lubitz, je obtížné předvídat a že samotná deprese není důvodem k zásahům proti pilotům.

"Musíme rozlišovat mezi depresí a jinými mentálními poruchami. Deprese je rozšířená nemoc a sama o sobě nezpůsobila to, co se stalo," řekl Stohr na konferenci v Miami.

Ředitel společnosti Malaysia Airlines Christoph Muller na stejném fóru řekl, že podobným případům mohou pomoci předejít všichni členové posádek letadel. Pokud mají podezření o psychickém stavu nebo chování někoho z kolegů, měli by na to upozornit.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy