"Podle předběžných informací lékařů nevidí přirozenou příčinu otravy a nejsou schopni najít v Gajdarově těle žádnou škodlivou přírodní látku, kterou by znali," řekl Gajdarův mluvčí valerij Natarov.
"Zřejmě tedy mluvíme o otravě, a nebyla to přirozená otrava. "Je ovšem příliš brzy na to, říci, zda je to jed, nebo ne," cituje ho agentura Reuters.
Gajdar na hranici života a smrti
Padesátiletý Gajdar onemocněl pouhý den poté, co v londýnské nemocnici zemřel ruský exšpion Alexandr Litviněnko. Stalo se tak během jeho návštěvy Irska, jejímž cílem byla prezentace knihy Konec impéria.
"Na tři hodiny ztratil vědomí a byl převezen na jednotku intenzivní péče. Lékaři se obávali o jeho život," potvrdila pro agenturu Reuters jeho dcera Maria, která sama velmi aktivně vystupuje proti Putinovu režimu.
"Momentálně je v Moskvě a lékaři se snaží zjistit příčinu onemocnění. Jeho stav je stabilizovaný, ale vypadá bledě a hubeně," dodala.
Ruští lékaři dnes potvrdily, že příčinou "podivného onemocnění", které provází krvácení z nosu i ztráta vědomí, byla skutečně otrava.
Spojení Litviněnko-Politkovská-Gajdar
Blízký Gajdarův přítel a další významná postava ruské transformace Anatolij Čubajs o přírozenosti onemocnění pochyboval od samého začátku.
"Jegor Gajdar se 24. listopadu ocitl na hranici mezi životem a smrtí. Na otázku, zda jde o klasické onemocnění, odpoví většina lékařů, kteří mají základní informace o případu, že nikoliv," tvrdí Čubajs, který se stal terčem atentátu v roce 2005.
O tom, že mezi smrtí ruského exšpiona Litviněnka, novinářky Anny Politkovské a Jegorem Gajdarem existuje přímá spojitost, nepochybuje.
"Pro mě je smrtící řetěz Politkovská-Litviněnko-Gajdar, který nebyl ukončen, velmi atraktivní pro všechny příznivce protiústavních změn v Rusku," prohlásil.
Gajdar stojí v čele Institutu pro ekonomickou transformaci a v roce 1992 odstartoval jako ruský premiér první vlnu privatizace.
Nyní patří mezi mírné kritiky Purinovy hospodářské politiky.