"Premiér požádal ministra zahraničí Dominika Raaba, aby jej zastupoval tam, kde je to nutné. Premiérovi se dostává prvotřídní péče, děkuje všem pracovníkům (státního zdravotnického systému) NHS za jejich namáhavou práci a nasazení," uvádí večerní prohlášení úřadu vlády.
Do nemocnice St Thomas' Hospital se 55letý Johnson z domácí izolace přesunul v neděli večer poté, co se už déle než týden potýkal s nemocí.
Vládní prohlášení tehdy hovořilo o "preventivním kroku" a "rutinních" vyšetřeních. Ještě při podvečerní tiskové konferenci pak Raab opakoval, že Johnson je v kontaktu s kolegy a nadále stojí v čele vlády.
Na jednotce intenzivní péče byl premiér podle britských médií přibližně od 19:00 místního času (20:00 SELČ). Lékaři se jej tam rozhodli přemístit pro případ, že by potřeboval plicní ventilaci. Premiérova kancelář ujišťovala, že Johnson "zůstává v tuto chvíli při vědomí".
Podle informací reportérů televize ITV nebo deníku The Times měl odpoledne předseda vlády potíže s dýcháním a musel být napojen na kyslíkový přístroj. "Když už bylo jasné, že jej musí přesunout do intenzivní péče, řekl poradci, že Dominic Raab by jej měl zastupovat," napsal na twitteru Steven Swinford z uvedeného listu.
Smutná zpráva, přejeme uzdravení, vzkazují kolegové
Svůj pozitivní test na koronavirus oznámil šéf kabinetu 27. března. Na páteční informaci o zhoršení jeho zdravotního už reagovala řada politiků včetně nově zvoleného lídra opozičních labouristů Keira Starmera.
"Ohromně smutná zpráva. Celá země v téhle nesmírně těžké chvíli myslí na předsedu vlády a jeho rodinu," uvedl předák na twitteru.
Podobné vzkazy přišly od Johnsonových předchůdců na premiérském postu, od Theresy Mayové a Davida Camerona, nebo od zahraničních státníků.
My thoughts and prayers are with @BorisJohnson and his family as he continues to receive treatment in hospital.
— Theresa May (@theresa_may) April 6, 2020
This horrific virus does not discriminate. Anyone can get it. Anyone can spread it. Please #StayHomeSaveLives
"Přeji mu, aby tuto zkoušku rychle překonal," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, který v "těžkém momentu" vyjádřil "veškerou podporu" britskému premiérovi, jeho rodině a celému britskému lidu. Prezident USA Donald Trump sdělil, že "Američané se za Johnsona modlí".
Tout mon soutien à Boris Johnson, à sa famille et au peuple britannique dans ce moment difficile. Je lui souhaite de surmonter cette épreuve rapidement.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 6, 2020
Rychlé uzdravení popřál britskému premiérovi i český prezident Miloš Zeman. "Vážený pane premiére, myslím na Vás, přeji Vám mnoho sil v boji s nemocí, přeji Vám, abyste ji překonal a zvítězil nad ní," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Dear Prime Minister🇬🇧,
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 6, 2020
I am with you in my thoughts, I wish you strength and endurance in your fight with the disease to overcome it and win over it.
Miloš Zeman
President of the Czech Republic 🇨🇿 pic.twitter.com/PBROVNxwER
Johnson je jedním z více než 50 000 lidí, u nichž se v Británii od konce ledna potvrdila nákaza virem SARS-CoV-2. Stejný osud postihl kromě dalších politiků i ministra zdravotnictví Matta Hancocka, ten už ale není v karanténě, nemoc u něj podle všeho měla relativně mírný průběh.
Média při večerním vývoji poukazovala na to, že britský ústavní pořádek nestanovuje, kdo má dočasně vést vládu v případech, kdy toho její předseda není schopen. "Ministerský předseda zpravidla vybere někoho, kdo převezme jeho povinnosti, pakliže by se cokoli mělo stát," vysvětluje BBC. Tím někým se na počátku šíření nákazy stal právě šéf diplomacie.
Ministr Raab ve večerním televizním interview hovořil o "neuvěřitelně silném týmovém duchu" britské vlády a uskutečňování Johnsonových plánů pro "porážku koronaviru". "Práce vlády bude pokračovat," vzkázal.