Paříž - Osmapadesátiletý terorista Iljič Ramiréz Sánchez, známý spíše pod přezdívkami Šakal nebo Carlos, si už odpykává trest doživotního vězení.
Přesto se bude muset znovu dostavit k soudu. Čeká ho nový proces za činy, kterých se dopustil na počátku osmdesátých let.
Levicový extremista, který svoji kariéru profesionálního teroristy spojil s palestinskými militantními organizacemi, se bude zodpovídat ze smrti jedenácti lidí ve Francii.
Útoky na železnici
Ti zahynuli při pumovém útoku na vlak jedoucí z Paříže do Toulouse v roce 1982, při výbuchu poblíž redakce arabských novin Al-Watan v Paříži o měsíc později a konečně při dalším pumovém útoku na železničním nádraží v Marseille, který spáchal na Silvestra roku 1983.
Proces se uskuteční, přestože Šakal už nemůže dostat tvrdší trest. Vynesení rozsudku smrti francouzské zákony neumožňují. Soudce Jean-Lous Bruguiere přesto vyhověl žádosti žalobců.
Nový proces, který se vrátí ke čtvrt století starým událostem, začne pravděpodobně na konci roku.
Terorista číslo jedna
Carlos patřil v sedmdesátých a osmdesátých letech v Evropě k nejobávanějším a nejznámějším teroristům. Spolupracoval s Lidovou frontou za osvobození Palestiny, v jejíchž službách provedl řadu útoků na izraelské a židovské cíle.
Například ostřeloval raketami letouny izraelské společnosti El Al na pařížském letišti Orly.
V roce 1975 jím vedená skupina vnikla ve Vídni na zasedání ministrů členských zemí Organizace pro vývoz ropy (OPEC), kde zajala přes sedmdesát lidí jako rukojmí a odletěla s nimi do Alžíru.
Zázemí a finance poskytovaly Šakalovi hlavně Libye a bývalý komunistický Jižní Jemen. Spolupracoval ale také s tajnými službami ve východní Evropě, zejména s východoněmeckou Stasi.
V Berlíně byl častým hostem a bydlel v hotelích na státní útraty. V Budapešti přebýval v luxusní vile.
Ve druhé polovině osmdesátých let své aktivity omezil. Skončil v Súdánu, kde podle svého tvrzení konvertoval k islámu a oženil se.
Prohnilé demokracie
Přestože v Súdánu ve stejnou dobu žil i Usáma bin Ládin, podle Carlose se tam nikdy nepotkali. Venezuelan však Saúdovi "složil hold" v knize Revoluční islám, která mu vyšla v roce 2003.
V nich obhajuje útoky z 11.září a vzkazuje obyvatelům evropských zemí a USA: "Terorismus bude každodenní součástí vašich prohnilých demokracií."
V roce 1994 jej ale Súdán vydal francouzským agentům a o tři roky později byl v předvečer Štědrého dne odsouzen na doživotí za vraždu dvou policistů z roku 1975.
Momentálně sedí v cele ve věznici Clairvaux na severovýchodě Francie.