Varšava - Dobové dokumenty dokazují, že bývalý vůdce odborového hnutí Solidarita a polský exprezident Lech Walesa byl placeným informátorem komunistické státní bezpečnosti.
Uvedl to ředitel Institutu národní paměti (Instytut pamięci narodowej) ve Varšavě Lukasz Kaminski. "Považujeme dokumenty za věrohodné. Naši archiváři jsou schopní to posoudit." řekl.
Má v ruce záznamy, jež teprve nedávno získal v domě bývalého ministra vnitra z komunistické éry - loni zesnulého Czeslawa Kiszczaka.
Obsahují písemný souhlas Walesy s podáváním informací tajné policii, stejně jako některá jeho hlášení a rovněž údaje o platbě za předávání zpráv. Některé zprávy jsou psané rukou.
Walesa měl s režimem spolupracovat v letech 1970 až 1976. Tedy předtím, než se stal v roce 1979 vůdcem Solidarity.
Podle listu Gazeta Wyborcza se dokumenty nacházejí v Ústavu národní paměti.
Exprezident na nové informace reagoval prohlášením, že se bude bránit soudní cestou.
#Wałęsa o aktach #Kiszczak.a: Pójdę do sądu https://t.co/ej7nkUraME pic.twitter.com/KxXICvEQjc
— Rzeczpospolita (@rzeczpospolita) February 18, 2016
Cesta k novým lustracím
V Polsku se tak otevřela cesta k novým lustracím a tématu, o němž stále hovoří šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński - že komunisté a jejich nástupci se během kulatého stolu v roce 1989 domluvili na předání moci, ale bez následků pro bývalé vládce. Že tedy v Polsku neproběhla opravdová dekomunizace.
"Podpoří to názor vládnoucí strany Právo a spravedlnost, že postkomunistická elita byla domluvena na předání moci s bývalou komunistickou elitou. A odůvodní to návrat k tématu lustrací v Polsku," řekl Wojciech Przybylski, politolog a šéfredaktor liberálního časopisu Res Publica Nowa.
Bývalý prezident sice nepopřel, že závazek spolupráce podepsal, ale nikdy podle svých slov žádné informace nepředal. Soud mu před šestnácti lety dal za pravdu.
Polský režim generála Wojciecha Jaruzelského Solidaritu na konci roku 1981 potlačil a její vůdce – včetně Walesy – izoloval od okolního světa.
Lech Walesa získal Nobelovu cenu míru a v roce 1990 jej Poláci zvolili prezidentem.
Bum. pic.twitter.com/lN503rLAf6
— Tomasz Skory (@TomaszSkory) February 18, 2016