Latinská Amerika zažila první svatbu homosexuálů

hp
29. 12. 2009 15:50
Nejvyšší soud povolil svatbu argentinským gayům
Argentina oddala první homosexuální pár, Alexe Freyrea a Jose Mariu Di Bello.
Argentina oddala první homosexuální pár, Alexe Freyrea a Jose Mariu Di Bello. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Na jihu Argentiny se uskutečnil první svatební obřad homosexuálů. Jedná se nejen o historicky první legální svatbu páru stejného pohlaví v zemi, ale i v celé Latinské Americe, kde je většina obyvatel římskokatolického vyznání.

"Je to sen, který se nám splnil. Jsme z toho celí pohnutí a také šťastni za tento krok, který znamená hodně pro všechny gaye a lesbičky v Argentině," řekl pro argentinskou televizi jeden z novomanželů Alex Freyre.

Freyre dostal společně se svým partnerem Jose Mariou Di Bellem povolení k sňatku v provincii Tierra del Fuego na jihu země od tamějšího guvernéra, který čekal na výsledek rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Původní termín svatby museli zrušit

Původně si Di Bello a Freyre naplánovali termín svatby na prvního prosince poté, co jim uzavření sňatku v listopadu povolil soud. Den před konáním obřadu ale soudkyně Marta Gomez Alsina platnost rozsudku pozastavila a případ předala na přezkoumání Nejvyššímu soudu.

Svatbu homosexuálního páru uvítala s nadšením ředitelka argentinské organizace, která se zabývá právy gayů a lesbiček, Maria Rachidová.

Jak prohlásila pro agenturu AFP, doufá, že v příštím roce zákonodárci země upraví formulace v občanském zákoníku, který definuje svatbu jako uzavření svazku mezi mužem a ženou. Podle ní by bylo dobré, kdyby tuto formulaci nahradili slovy "uzavření svazku mezi dvěma lidmi".

Argentina oddala první homosexuální pár v celé Latinské Americe.
Argentina oddala první homosexuální pár v celé Latinské Americe. | Foto: Reuters

V Mexiku budou svatby od února

"Zákon by díky dostatečné shodě mohl být odsouhlasen už na začátku příštího roku," věří Maria Rachidová. Jak také dodala, aktivisté budou usilovat i o to, aby Argentina uznala sňatky argentinských párů, které byly uzavřeny v jiných zemích jako například v Belgii, Kanadě, Norsku či Jižní Africe.

Buenos Aires se v roce 2002 stalo prvním městem Latinské Ameriky, které úředně povolilo civilní svazky homosexuálních párů. To ovšem vyvolalo v této silně nábožensky založené zemi, kde je třiadevadesát procent obyvatel římskokatolického vyznání, pobouření.

Kromě argentinského Buenos Aires a několika dalších měst povolují v latinskoamerickém regionu obdobu českého registrovaného partnerství ještě úřady v Uruguayi a v Mexico city.

Mexiko navíc učinilo v oblasti sňatků homosexuálů ještě výraznější krok. Jako první latinskoamerická země zakotvilo v minulém týdnu sňatek osob stejného pohlaví v zákoně, který už odsouhlasil parlament. Zákon ovšem vstoupí v platnost až v únoru příštího roku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy