Latinská Amerika zažila první svatbu homosexuálů

hp
29. 12. 2009 15:50
Nejvyšší soud povolil svatbu argentinským gayům
Argentina oddala první homosexuální pár, Alexe Freyrea a Jose Mariu Di Bello.
Argentina oddala první homosexuální pár, Alexe Freyrea a Jose Mariu Di Bello. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Na jihu Argentiny se uskutečnil první svatební obřad homosexuálů. Jedná se nejen o historicky první legální svatbu páru stejného pohlaví v zemi, ale i v celé Latinské Americe, kde je většina obyvatel římskokatolického vyznání.

"Je to sen, který se nám splnil. Jsme z toho celí pohnutí a také šťastni za tento krok, který znamená hodně pro všechny gaye a lesbičky v Argentině," řekl pro argentinskou televizi jeden z novomanželů Alex Freyre.

Freyre dostal společně se svým partnerem Jose Mariou Di Bellem povolení k sňatku v provincii Tierra del Fuego na jihu země od tamějšího guvernéra, který čekal na výsledek rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Původní termín svatby museli zrušit

Původně si Di Bello a Freyre naplánovali termín svatby na prvního prosince poté, co jim uzavření sňatku v listopadu povolil soud. Den před konáním obřadu ale soudkyně Marta Gomez Alsina platnost rozsudku pozastavila a případ předala na přezkoumání Nejvyššímu soudu.

Svatbu homosexuálního páru uvítala s nadšením ředitelka argentinské organizace, která se zabývá právy gayů a lesbiček, Maria Rachidová.

Jak prohlásila pro agenturu AFP, doufá, že v příštím roce zákonodárci země upraví formulace v občanském zákoníku, který definuje svatbu jako uzavření svazku mezi mužem a ženou. Podle ní by bylo dobré, kdyby tuto formulaci nahradili slovy "uzavření svazku mezi dvěma lidmi".

Argentina oddala první homosexuální pár v celé Latinské Americe.
Argentina oddala první homosexuální pár v celé Latinské Americe. | Foto: Reuters

V Mexiku budou svatby od února

"Zákon by díky dostatečné shodě mohl být odsouhlasen už na začátku příštího roku," věří Maria Rachidová. Jak také dodala, aktivisté budou usilovat i o to, aby Argentina uznala sňatky argentinských párů, které byly uzavřeny v jiných zemích jako například v Belgii, Kanadě, Norsku či Jižní Africe.

Buenos Aires se v roce 2002 stalo prvním městem Latinské Ameriky, které úředně povolilo civilní svazky homosexuálních párů. To ovšem vyvolalo v této silně nábožensky založené zemi, kde je třiadevadesát procent obyvatel římskokatolického vyznání, pobouření.

Kromě argentinského Buenos Aires a několika dalších měst povolují v latinskoamerickém regionu obdobu českého registrovaného partnerství ještě úřady v Uruguayi a v Mexico city.

Mexiko navíc učinilo v oblasti sňatků homosexuálů ještě výraznější krok. Jako první latinskoamerická země zakotvilo v minulém týdnu sňatek osob stejného pohlaví v zákoně, který už odsouhlasil parlament. Zákon ovšem vstoupí v platnost až v únoru příštího roku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy