Gayové a transsexuálové nepůjdou do nebe, míní kardinál

Zpravodajská směna
3. 12. 2009 20:50
Vlivný duchovní Barragan pobouřil gay iniciativy i samotný Vatikán
Tudy cesta do nebe nevede, tvrdí vlivný kardinál
Tudy cesta do nebe nevede, tvrdí vlivný kardinál | Foto: Reuters

Řím - Už tak to Vatikán nemá snadné, jak věřícím vysvětlovat svůj postoj k homosexuálům.

A teď ještě přilil olej do ohně vlivný kardinál Javier Lozano Barragan sérií ostrých výroků, které korunoval prohlášením, že gayové a transsexuálové nikdy nepřijdou do nebe.

Šestasedmdesátiletý mexický duchovní, který ještě donedávna působil ve vysokých vatikánských funkcích, rozladil své kolegy a pobouřil organizace chránící práva homosexuálů.

A není divu. Nejenže této sexuální menšině vzkázal, že se nikdy nepodívá do nebe, ale také prohlásil, že homosexualita není vrozená.

"Lidé se nerodí jako homosexuálové, ale stávají se jimi - z mnoha různých důvodů: například vlivem výchovy nebo protože nedokáží rozvinout svou vlastní identitu během dospívání," napsal Barragan na vatikánských stránkách pontifex.roma.it.

Vlivný duchovní se odvolával na epištolu svatého Pavla věnovanou Římanům, v níž se píše "o mužích, kteří páchají nemravnosti s jinými muži."

Přestože kardinál Barragan považuje homosexualitu za hřích, odmítá jakoukoli formu diskriminace gayů, lesbiček nebo transsexuálů. Soudit smí prý jen Bůh.

Vatikán: Ke gayům s respektem

Vatikán se od Barraganových výroků distancoval, katolická církev totiž podobné názory oficiálně nezastává.

Akt fyzické homosexuální lásky považují sice katolíci za hřích, homosexualitu jako takovou ale nikoli.

"Katechismus uznává, že mnoho lidí má vrozené sklony k homosexualitě a mělo by se s nimi jednat s respektem ne aby se stávali cílem diskriminace," reagoval na vatikánském webu mluvčí papežského stolce, otec Federico Lombardi.

 

Právě se děje

Další zprávy