Šéfka MMF Lagardeová musí před soud. Nedbalostí měla připravit Francii o stamiliony

Silvie Housková
Aktualizováno 22. 7. 2016 15:43
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová půjde před soud. Kvůli obvinění, že ještě coby francouzská ministryně financí připravila nedbalostí stát o více než 400 milionů eur. Rozhodl o tom odvolací kasační soud.
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská justice Christine Lagardeovou obviňuje z "politické nedbalosti".

Ve chvíli, kdy byla v roce 2008 francouzskou ministryní financí, rozhodla, že vleklý spor z 90. let podnikatele Bernarda Tapieho se státní bankou Credit Lyonnais má vyřešit arbitráž. Ta rozhodla, že stát musí podnikateli vyplatit odškodné ve výši 404 milionů eur. Právník Lagardeové Patrick Maisonneuve je přesvědčen, že ji soud shledá nevinnou.

Pokud ovšem soud dospěje k opačnému závěru, bude jí hrozit až rok vězení a pokuta ve výši 15 000 eur. Soud může také poškodit další politickou kariéru Lagardeové, která v lednu obhájila post výkonné ředitelky MMF. V souboji přitom neměla žádného významnějšího vyzyvatele. Vystudovaná právnička už v roce 2014, kdy ji začaly francouzské úřady vyšetřovat, uvedla, že nehodlá z postu odstoupit a proti obviněním se bude odvolávat.

Podle agentury Reuters už Mezinárodní měnový fond uvedl, že si je jistý, že Lagardeová zvládne efektivně vykonávat svou funkci i po vynesení rozsudku.

Vleklý spor

Loni v prosinci už Republikový soudní dvůr v Paříži, který je kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů, rozhodl, že Lagardeová by před soudem stanout měla. Lagardeová se ale proti rozhodnutí odvolala a dnes o jejím případě rozhodl už kasační soud, tedy nejvyšší francouzský soud.

Tapie v roce 1993 souhlasil s prodejem svého většinového podílu ve společnosti se sportovním oblečením a náčiním Adidas, aby se nedostal do střetu zájmu. V té době totiž nastupoval jako ministr do vlády socialistického premiéra Francoise Mitterranda. Podíl prodal konsorciu investorů, ve kterém byla i tehdy částečně státem vlastněná banka Credit Lyonnais.

Jen o rok později ale byla společnost přeprodána za 701 milionů eur podnikateli Robertovi Louis-Dreyfusovi. Tapie se ihned ozval a tvrdil, že koupě jeho podílu a následný prodej za daleko vyšší cenu byl podvod spáchaný proti jeho osobě. Po zdlouhavé soudní bitvě mezi Tapiem a Credit Lyonnais francouzský soud určil, že by měl stát podnikatele kompenzovat 135 miliony eur. Tento rozsudek ale kasační soud zrušil. Právní bitva se tedy táhla dál.

Až v roce 2007 rozhodla Lagardeová o tom, že by měla spor rozhodnout arbitráž. Ta rozhodla o rok později, že stát musí Tapiemu vyplatit kompenzaci 404 milionů eur.

Případ je dáván také do souvislosti s tím, že Tapie, ač sloužil v socialistické vládě, později finančně podporoval pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, v jehož kabinetě Lagardeová sloužila.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy