Šéfka MMF Lagardeová musí před soud. Nedbalostí měla připravit Francii o stamiliony

Silvie Housková
Aktualizováno 22. 7. 2016 15:43
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová půjde před soud. Kvůli obvinění, že ještě coby francouzská ministryně financí připravila nedbalostí stát o více než 400 milionů eur. Rozhodl o tom odvolací kasační soud.
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská justice Christine Lagardeovou obviňuje z "politické nedbalosti".

Ve chvíli, kdy byla v roce 2008 francouzskou ministryní financí, rozhodla, že vleklý spor z 90. let podnikatele Bernarda Tapieho se státní bankou Credit Lyonnais má vyřešit arbitráž. Ta rozhodla, že stát musí podnikateli vyplatit odškodné ve výši 404 milionů eur. Právník Lagardeové Patrick Maisonneuve je přesvědčen, že ji soud shledá nevinnou.

Pokud ovšem soud dospěje k opačnému závěru, bude jí hrozit až rok vězení a pokuta ve výši 15 000 eur. Soud může také poškodit další politickou kariéru Lagardeové, která v lednu obhájila post výkonné ředitelky MMF. V souboji přitom neměla žádného významnějšího vyzyvatele. Vystudovaná právnička už v roce 2014, kdy ji začaly francouzské úřady vyšetřovat, uvedla, že nehodlá z postu odstoupit a proti obviněním se bude odvolávat.

Podle agentury Reuters už Mezinárodní měnový fond uvedl, že si je jistý, že Lagardeová zvládne efektivně vykonávat svou funkci i po vynesení rozsudku.

Vleklý spor

Loni v prosinci už Republikový soudní dvůr v Paříži, který je kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů, rozhodl, že Lagardeová by před soudem stanout měla. Lagardeová se ale proti rozhodnutí odvolala a dnes o jejím případě rozhodl už kasační soud, tedy nejvyšší francouzský soud.

Tapie v roce 1993 souhlasil s prodejem svého většinového podílu ve společnosti se sportovním oblečením a náčiním Adidas, aby se nedostal do střetu zájmu. V té době totiž nastupoval jako ministr do vlády socialistického premiéra Francoise Mitterranda. Podíl prodal konsorciu investorů, ve kterém byla i tehdy částečně státem vlastněná banka Credit Lyonnais.

Jen o rok později ale byla společnost přeprodána za 701 milionů eur podnikateli Robertovi Louis-Dreyfusovi. Tapie se ihned ozval a tvrdil, že koupě jeho podílu a následný prodej za daleko vyšší cenu byl podvod spáchaný proti jeho osobě. Po zdlouhavé soudní bitvě mezi Tapiem a Credit Lyonnais francouzský soud určil, že by měl stát podnikatele kompenzovat 135 miliony eur. Tento rozsudek ale kasační soud zrušil. Právní bitva se tedy táhla dál.

Až v roce 2007 rozhodla Lagardeová o tom, že by měla spor rozhodnout arbitráž. Ta rozhodla o rok později, že stát musí Tapiemu vyplatit kompenzaci 404 milionů eur.

Případ je dáván také do souvislosti s tím, že Tapie, ač sloužil v socialistické vládě, později finančně podporoval pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, v jehož kabinetě Lagardeová sloužila.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy