Šéfka Mezinárodního měnového fondu Lagardeová zamíří před soud, Francie ji viní z nedbalosti

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 12. 2015 16:33
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová zřejmě půjde před soud pro nedbalost v případu politického podvodu. Francouzští vyšetřovatelé ji viní, že se ještě coby ministryně financí podílela na zpronevěře veřejných prostředků. Advokát Lagardeové své klientce doporučuje, aby se odvolala. Případ se vleče již řadu let a týká se odškodného pro kontroverzního podnikatele Bernarda Tapieho, někdejšího ministra socialistické vlády a později přítele tehdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho. Lagardeová měla v roce 2008 rozhodnout, že se jeho vleklý spor z 90. let s jednou státní bankou bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak podnikateli umožnila získat 403 milionů eur.
Šéfka MMF Christine Lagardeová.
Šéfka MMF Christine Lagardeová. | Foto: Reuters

Paříž - Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová zřejmě půjde před soud pro nedbalost v případu politického podvodu.

Rozhodl o tom Republikový soudní dvůr v Paříži, který je kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů.

Francouzští vyšetřovatelé Lagardeovou viní, že se ještě coby ministryně financí podílela na zpronevěře veřejných prostředků. 

Advokát Lagardeové své klientce doporučuje, aby se odvolala. "Je to nepochopitelné," reagoval advokát Yves Repiquet. "Paní Lagardeové doporučím se proti tomuto rozhodnutí odvolat," cituje ho agentura Reuters.

Kauza se vleče řadu let

Případ se vleče již řadu let a týká se odškodného pro kontroverzního podnikatele Bernarda Tapieho, někdejšího ministra socialistické vlády a později přítele tehdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Lagardeová měla v roce 2008 rozhodnout, že se jeho vleklý spor z 90. let s jednou státní bankou bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak podnikateli umožnila získat 403 milionů eur.

Justice zvlášť vyčítá Lagardeové, že se nepokusila zrušit výsledek arbitráže. Bývalá ministryně vždy obhajovala arbitráž a své rozhodnutí nežádat její zrušení. Zdlouhavý a nákladný proces prý chtěla konečně ukončit.

Podle francouzského zákona soudci podezřelého obviní a začnou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování.

Nynější rozhodnutí Republikového soudního dvora je podle Reuters překvapením, protože nejvyšší francouzský prokurátor v září doporučil od vyšetřování odstoupit.

 

Právě se děje

Další zprávy