Paříž - Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová chce stanout v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF).
"Rozhodla jsem se oznámit kandidaturu," řekla novinářům na tiskové konferenci. Dodala, že ji k rozhodnutí vedla podpora, jíž se jí dostalo od řady zemí.
MMF je bez šéfa po rezignaci Dominiqua Strauss-Kahna, jenž odstoupil kvůli sexuálnímu skandálu. Za údajný pokus o znásilnění pokojské v newyorském hotelu mu v USA hrozí až 25 let vězení.
Lagardeová působila jako ministryně trhu, později zemědělství a rybolovu a v současné době působí jako ministryně ekonomiky, financí a průmyslu. Je vůbec první ženou v této funkci.
Platí za uznávanou právničku v oblasti pracovního a antimonopolního práva a stala se historicky první ženou v čele nadnárodní právní firmy Baker&McKenzie. List Financial Times jí roku 2009 udělil pomyslný titul nejlepší ministr financí eurozóny.
Nyní už oficiální kandidátka na šéfku MMF je známá i několika podřeknutími, například když roku 2008 prohlásila, že krize skončila, nebo že Francie je země, která příliš přemýšlí, což jí brání v zavedení reforem. Navíc momentálně čelí vyšetřování ohledně možného zneužití pravomocí ve prospěch podnikatele, bývalého ministra sídel a příležitostného herce a zpěváka Bernarda Tapieho.
Proč zas (ne)bude šéfovat Evropa?
Dokud MMF nevybere nového šéfa, bude v čele organizace stát Strauss-Kahnův dosavadní zástupce John Lipsky.
Vášnivá debata o plnohodnotném nástupci se ale rozhořela ještě dříve, než dnes již bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu rezignoval.
Nová hlava této organizace se bude muset vypořádat se dvěma zásadními problémy - skomírajícím eurem a změnou rozložení ekonomických sil ve světě.
MMF je tradičně evropskou záležitostí a země jako Indie, Čína nebo například Jižní Afrika se teď ozývají s tím, že Evropané šéfují fondu už příliš dlouho.
Starý kontinent, v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ale namítá, že v době ekonomické krize a při současných problémech společné evropské měny bude nejvhodnější, pokud fond povede znovu Evropan.