Labe a Dunaj dále stoupají. Povodně čekají i Chorvati

ČTK ČTK, Jana Černá
10. 6. 2013 16:46
V ohrožení jsou nyní hlavně oblasti na dolním toku Labe a na jihu Maďarska
Hasiči na člunu pátrají po obyvatelích vesnice Kabelitz, zaplavené v důsledku protržené hráze.
Hasiči na člunu pátrají po obyvatelích vesnice Kabelitz, zaplavené v důsledku protržené hráze. | Foto: Reuters

* Povodňová vlna se žene na Hamburk * Maďarská vláda vyhlásila stav ohrožení ve 12 okresech na jihu země * Připravuje se i Chorvatsko, záplavová vlna by sem měla dorazit do dvou dnů

Berlín/Budapešť - Rozvodněné Labe vytváří cestou na sever nové rekordy ve výšce hladiny.

V Magdeburgu se 746 centimetry padlo historické maximum a řeka tu v posledních hodinách klesla o zhruba 20 centimetrů.

Nejkritičtější situace je zřejmě v obci Fischbeck v sasko-anhaltském okrese Standal, kde se protrhla hráz a do bezpečí se muselo uchýlit více než 3000 lidí.

Hráz ve Fischbecku se protrhla kolem půlnoci a průrva je asi padesát metrů široká. Obec v pondělí v poledne stála ve vodě sahající do výše jednoho metru.

Vedení spolkové země Sasko-Anhaltsko povolalo do oblasti armádní jednotky, které hloubí odtokové kanály a odčerpávají vodu.

Celkem je v této spolkové zemi zapojeno do boje s povodní 9 tisíc vojáků. U Fischbecku pomáhají hasičům s budováním nové hráze o délce 3,5 kilometru, provizorní stavba by měla být dokončena ještě v pondělí.

Úřady touto hrází chtějí zabránit, aby vodní masa pronikla do řeky Havoly (Havel).

Zaplavené kolejiště poblíž Labe v německém městě Schönebeck.
Zaplavené kolejiště poblíž Labe v německém městě Schönebeck. | Foto: Reuters

Protržení hráze u Fischbecku vážně narušilo dálkovou železniční dopravu.

Přerušena je trať spojující Frankfurt a Hannover s Berlínem, provoz vázne i na trati do nizozemského Amsterodamu. Uzavřen byl železniční most u obce Hämerten, vlaky jezdí objízdnou trasou přes Wittenberge.

Na tratích je nutné počítat až s tříhodinovým zpožděním; kdy bude doprava obnovena, nelze podle vedení německých drah předpovědět.

Další historické maximum 

Metropole Saska-Anhaltska Magdeburk si v pondělí mírně oddechla, když hladina Labe po několika dnech trvalého vzestupu poklesla.

Záchranářům se podařilo ochránit ohroženou rozvodnu elektrického proudu, takže výpadky elektřiny záchranářské práce nekomplikují.

Braniborské vodočty nadále hlásí stoupající hladinu Labe. Ve městě Wittenberge řeka v neděli večer dosáhla 785 centimetrů, což je historickým maximem. Vodohospodáři předpokládají, že v pondělí by mohla padnout hranice osmi metrů a v úterý až 8,2 metru.

Při ničivých záplavách v roce 2002 dosáhl vodočet ve Wittenberge na značku 734 centimetrů.

Na kulminaci Labe stále ještě čeká Dolní Sasko. V obci Schnackenburg a ve městě Hitzacker v neděli padly rekordní stavy hladiny.

V pondělí zde, stejně jako v dalších obcích v okolí, kvůli velké vodě odpadla výuka na mnohých školách.

Záplavy podle agentury DPA v Německu způsobily škody v řádech desítek miliard eur. Ministr financí Wolfgang Schäuble ale o víkendu vyloučil, že by spolková vláda měla v úmyslu uhradit škody s pomocí vyšší daňové zátěže obyvatel.

Hamburk čeká rekord

Ve Šlesvicku-Holštýnsku je podle místního tisku v ohrožení historické centrum města Lauenburg, které leží na Labi jihovýchodně od Hamburku. Část jeho obyvatel byla evakuována.

Výška hladiny Labe v toku před Hamburkem dosahovala v poledne 9,2 metru a pomalu roste. Rekordní výška 9,88 metru z roku 1855 podle hydrologů nepochybně padne, voda se podle odhadů ve čtvrtek zastaví na zhruba 10,15 metru.

Na jihu Německa byla v pondělí po poklesu hladiny obnovena nákladní říční doprava na Rýně, oznámila agentura Reuters s odvoláním na správu rýnského povodí.

Po vytrvalých deštích byla minulý týden rýnská lodní přeprava zastavena kvůli vysokým stavům vody. Lodě se dnes na horní tok Rýna znovu vrátily, funguje i lodní doprava ve směru do Švýcarska.

Jih Maďarska v pohotovosti

Budapešť při kulminaci Dunaje.
Budapešť při kulminaci Dunaje. | Foto: Reuters

I Dunaj začal po dosažení nedělního maxima ve výši 8,9 metru v maďarském hlavním městě Budapešti v pondělí klesat.

Záchranáři se podle agentury MTI soustřeďují na ochranu nízko položeného Markétina ostrova a na kontrolu hrází. Centrum včetně budovy parlamentu a obchodních čtvrtí záplavy nepostihly.

Hlavní záplavová vlna se ale nyní přesouvá na jih od Budapešti, kde je podle premiéra Viktora Orbána protipovodňový systém stabilní.

Maďarská vláda na dnešní schůzi vyhlásila stav ohrožení ve 12 okresech na jihu země. V oblastech ohrožených Dunajem jsou například města Dunaújváros, Paks, Kalocsa nebo Mohács. Stav ohrožení byl vyhlášen na dobu dvou týdnů.

Záchranáři se ale podle místního tisku větších škod neobávají, protože veletok se jižně od hlavního města výrazně rozšiřuje a koryto pojme více vody.

Za nejohroženější místa předseda vlády v rozhovoru s novináři označil přehradu Tass asi 50 kilometrů jižně od metropole, ves Kisapostag a most v Dunaföldváru.

Na jihu země jsou v nebezpečí hlavně obce Baja a Báta. Oběti na životech si v Maďarsku zatím povodeň nevyžádala.

Podle maďarského protipovodňového štábu byla ochrana proti záplavám aktivována na 191 kilometrech toku Dunaje, jehož celková délka v Maďarsku je 807 kilometrů.

V Budapešti v neděli večer Dunaj kulminoval na rekordní výšce 8,9 metru. Protože hladina klesá jen pomalu, byl stav ohrožení prodloužen. Evakuováno bylo ve městě asi 1500 lidí, 6800 domácností je bez elektřiny a pitné vody.

Chorvatsko: Přípravy vrcholí

Na záplavy se připravují další oblasti na dolním toku Dunaje.

V Chorvatsku navštívil ohrožené okresy premiér Zoran Milanović. Velké starosti dělá místním hospodářům hlavně obrovské množství trosek, kmenů a odpadků, jimiž rozbouřená řeka ohrožuje mosty a pobřežní infrastrukturu.

Už v neděli byla z těchto důvodů zakázána veškerá lodní doprava na chorvatském toku Dunaje.

Do chorvatského města Vukovaru by povodňová vlna měla dorazit během příštích dvou dnů. Řeka ve městě dosahuje výše 7,5 metru, dosavadní rekord 7,7 metru z roku 1965 by mohl být překonán koncem týdne.

Místní radnice mobilizovala dobrovolníky, připraveno je 50 tisíc pytlů s pískem a 300 metrů mobilních zábran. Hladina Dunaje ve Vukovaru stoupá každou hodinu nejméně o dva centimetry. Ke stavbě protipovodňových hrází bylo povoláno zatím asi 200 příslušníků armády.

 

Právě se děje

Další zprávy