Kyrgyzská vláda je v krizi, která sílí

Roman Staněk
2. 5. 2006 17:26
Biškek Vládní krize ve středoasijském Kyrgyzstánu se prohlubuje. Dnes třináct ministrů podalo demisi, na naléhání prezidenta a premiéra ji však vzali zpět.
V sobotu před protestující vystoupil prezident Bakijev.
V sobotu před protestující vystoupil prezident Bakijev. | Foto: Reuters

S odvoláním na vládní mluvčí Rozu Daudovou o tom informovaly světové agentury.

Ministři podle nejmenovaného vysokého vládního činitele, kterého citovala ruská agentura ITAR-TASS, byli v pravidelné výroční zprávě o fungování resortů ohodnoceni známkou "nedostatečný".

Pracovat lépe než doposud

Na to všichni ministři kromě některých, jako dopravy a kultury, nabídli svou demisi.

Podle vicepremiéra Abachana Madumarova však prezident Kurmanbek Bakijev a ani premiér Felix Kulov jejich rezignaci nepřijali.

Třináct ze sedmnácti ministrů kyrgyzské vlády po rozhovoru s prezidentem Bakijevem proto později své rozhodnutí změnilo.

"Prezident přikázal ministrům, aby pracovali mnohem lépe než doposud... Vláda zůstane ve stejném složení," řekl podle agentury AP Madumarov.

Kyrgyzská žena drží hrnec s hořícími vonnými tyčinkami na znamení dobré vůle, během nedělní demonstrace na hlavním náměstí Ala-Too v Biškeku.
Kyrgyzská žena drží hrnec s hořícími vonnými tyčinkami na znamení dobré vůle, během nedělní demonstrace na hlavním náměstí Ala-Too v Biškeku. | Foto: Reuters

Kriminální živly

Dění v Kyrgyzstánu západní mocnosti pečlivě sledují. V tomto hornatém státě hraničícím s Čínou mají svou vojenskou základnu jak Američané, tak Rusové.

Po loňské tzv. "barevné revoluci", při které byl sesazen prezident Akajev, se dostal k moci právě opoziční vůdce Bakijev. Od jeho jmenování do úřadu však má neustále spory s parlamentem.

V sobotu až 15 000 demonstrantů zaplavilo hlavní město Biškek. Podle BBC provolávali hesla jako "pryč se zloději", kdy upozorňovali právě na spojení vysokých činitelů s kriminálními gangy.

Bakijev se ocitl pod palbou kvůli vzrůstajícímu vlivu kriminálních organizací na jeho spojence, všudypřítomné korupci a stagnující ekonomice.

Foto: Běhounková Martina

Lidé si stěžují, že se jejich životní situace vůbec nelepší a požadují reformy. (Více si přečtěte ZDE)  Pokud je prý prezident nedokáže prosadit, měl by odstoupit. Dali mu ultimátum do 27. května.

Prezident během demonstrace neočekávaně k lidem promluvil a řekl, že aby byly slíbené reformy účinné, potřebují trochu více času. Prezident také označil některé politiky za nezodpovědné a neschopné.

 

Právě se děje

Další zprávy