New York - Počet novinářů, kteří jsou vězněni kvůli své práci, po rekordním loňském roce opět vzrostl, a to na 262. Tento počet stanovil k 1. prosinci Výbor na ochranu novinářů (CPJ), který ve středu zveřejnil výsledky svého každoročního výzkumu.
Vývoj podle organizace dokumentuje žalostnou reakci mezinárodního společenství tváří v tvář "globální krizi svobody médií".
Více než polovina zadržovaných pracovníků médií je ve vazbě v Turecku, Číně a v Egyptě. Tyto země byly na prvních třech místech žebříčku i loni, kdy bylo na světě celkem 259 uvězněných novinářů.
V Turecku je momentálně za mřížemi 73 novinářů, což je o osm méně než loni. V Číně tento počet vzrostl o tři na 41, v Egyptě naopak z 25 klesl na 20.
Výbor na ochranu novinářů přitom započítává jen reportéry, kteří jsou ve státní vazbě, a to prokazatelně v souvislosti se svou pracovní činností. Výsledný údaj nezahrnuje žurnalisty, kteří zmizeli nebo které zadržují mimovládní skupiny, jako je tomu v případě jemenských novinářů a protivládních povstalců z kmene Hútíů.
Nezisková organizace CPJ sídlí v New Yorku a údaje o počtu vězněných novinářů shromažďuje od roku 1990. Ještě předloni jich evidovala 199, později se počet výrazně zvýšil s vládními represemi po zmařeném pokusu o převrat v Turecku. Spojené státy, ale ani další západní země zároveň podle výboru nevytvářejí tlak na země se špatným stavem svobody médií.
Ukraine finds itself among countries appearing in @pressfreedom's jailed journalists census for the first time in at least 12 months, with 1 jailed; Russia has 5. https://t.co/sD7O36IlSn pic.twitter.com/vCLteFUrxi
— Christopher Miller (@ChristopherJM) December 13, 2017
"Místo aby izolovaly represivní státy za jejich autoritářské chování, se hlavně Spojené státy naopak vtírají do přízně vůdců, jako je turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a čínský prezident Si Ťin-pching," píše se ve zprávě CPJ.
Organizace uvádí, že globálně jsou téměř tři čtvrtiny zadržovaných žurnalistů vězněny na základě obvinění z protistátní činnosti nebo podle vágních zákonů o terorismu. Za vytváření "falešných zpráv" je ve světě za mřížemi 21 pracovníků médií, celkem 35 pak bez jakéhokoliv veřejně oznámeného obvinění.
Kromě již zmíněných zemí je výraznější počet novinářů ve vězení v Eritreji (15), ve Vietnamu a v Ázerbájdžánu (po deseti), dále v Ugandě (osm), Sýrii a Saúdské Arábii (po sedmi).