Méně Bruselu, stopka imigraci i sbližování států EU. Nová pravicová vláda v Rakousku bude tvrdší

Martin Novák Martin Novák
16. 10. 2017 14:25
31letý lidovec Sebastian Kurz je po nedělních parlamentních volbách nejpravděpodobnějším kandidátem na křeslo rakouského kancléře. Důrazem na protiimigrační politiku má nejblíž ke krajně pravicové Svobodné straně Rakouska (FPÖ), která skončila v hlasování na druhém místě. Nová vládní koalice lidovců a svobodných by v mnohém pootočila kormidlo rakouské politiky směrem doprava. A možná spustila novou sérii sporů Vídně s Evropskou unií.
Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz v obležení novinářů.
Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz v obležení novinářů. | Foto: Reuters

Vídeň - Krajní pravice se po dvanácti letech blíží do rakouské vlády.

Nedělní volby sice nevyhrála, ale zisk přes 26 procent hlasů Svobodné straně Rakouska (FPÖ) dává do rukou velký vliv.

Dopadla mnohem lépe než krajně pravicové, protiislámské a antimigrantské strany v jiných zemích.

Alternativa pro Německo minulý měsíc dostala ve volbách do Spolkového sněmu necelých 13 procent. Nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse v březnových volbách také 13 procent.

Předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz sice důrazem na tvrdší postoj vůči imigraci vzal krajní pravici (FPÖ) část voličů, ta ale přesto zůstala silná.

Pravicová koalice? 

Ačkoliv povolební vyjednávání ještě ani nezačalo a bude trvat dlouho, nejpravděpodobnějším výsledkem je výrazně pravicová koalice lidovců a svobodných.

Výsledky hlavních stran

  • ÖVP (lidovci) 31,4 %
  • FPÖ (svobodní) 27,3 %
  • SPÖ (sociální demokraté) 26,7 %

Zdroj: Televize ÖRF

Tedy návrat do let 2000 až 2005, kdy takový kabinet v Rakousku vládl.

Pokračování velké koalice lidovců a sociálních demokratů je vzhledem ke sporům obou stran méně pravděpodobnou variantou.

Zejména voliči nového lídra lidovců Kurze si to nepřejí.

Spojení rakouských sociálních demokratů a krajně pravicových svobodných je reálné ještě méně.

"Sociální demokraté by na to přistoupili jen tehdy, pokud by obsadili křeslo kancléře," napsal v analýze rakouský deník Die Presse.

Jaká by tedy byla pravděpodobná koaliční vláda lidovců a svobodných?

Rakousko pod jejím vedením nezamíří ven z eurozóny ani z Evropské unie, ale nepodpoří návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či německé kancléřky Angely Merkelové na těsnější integraci členských zemí.

Sebastian Kurz i předseda rakouských svobodných Heinz-Christian Strache chtějí pouze takzvaně "méně Bruselu". Nejsou například pro společná evropská ministerstva.

Rakouští svobodní také požadují těsnější spolupráci s visegrádskou čtyřkou kvůli společnému odmítavému názoru na imigraci a federalizaci Evropské unie.

Šéf rakouských svobodných Strache vidí v maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi spojence. A lidovec Kurz Orbána chválil za stavbu protiuprchlického plotu na maďarsko-srbských hranicích.

Nálady po uprchlické krizi se změnily

Dopady imigrace a udělování azylu na rakouský sociální systém a na bezpečnost byly hlavním tématem voleb.

Ukázalo se, že uprchlická krize v roce 2015 Rakousko silně poznamenala a ovlivnila názory Rakušanů na to, co je podstatné.

Podle vídeňské agentury pro výzkum veřejného mínění Peter Hajek Public Opinion Strategies označilo problém migrace za hlavní téma voleb 38 procent voličů, zatímco školství 19 procent a daně 17 procent.

Odpovídala tomu i strategie vítěze voleb, lidoveckého lídra Sebastiana Kurze. V kampani mnohokrát zopakoval, že právě on byl hlavním hybatelem uzavření takzvané balkánské uprchlické trasy loni na jaře.

Prosazoval také snížení sociálních dávek pro žadatele o azyl a vracení migrantů zachráněných ve Středozemním moři do Afriky.

V otázce migrace se Kurz také veřejně distancoval od tzv. vítací kultury (Willkommenskultur). To je pro řadu odpůrců přijímání uprchlíků v Německu a Rakousku pejorativní výraz pro zastánce opačného názoru.

Rozdíl mezi rakouskými lidovci a svobodnými v případě migrační politiky je malý, ale existuje. Prvně jmenovaní neútočili přímo na muslimy a nehovořili o "hrozbě islamizace Rakouska".

Bavoři se dívají 

Pečlivě vznik nové pravicové koalice v Rakousku sledují také v sousedním Bavorsku. 

Tamní Křesťansko-sociální unii (CSU), sesterské straně křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové, se mnohé rakouské pravicové recepty na migraci zamlouvají. 

Chce tak znovu získat ztracené voliče, kteří jí utekli k populistické Alternativě pro Německo (AfD).

Jednatřicetiletý šéf rakouských lidovců Sebastian Kurz prohlásil po vyhlášení výsledků voleb, že začne s proměnou země. | Video: Reuters

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy