Kadeřnický salon Kurz? Favoritem rakouských voleb je lidovec, který "unesl" voliče krajní pravici

Martin Novák Martin Novák
9. 10. 2017 6:10
Krajně pravicová, antiislámská a protiimigrantská strana svobodných (FPÖ) ještě před několika měsíci vedla průzkumy před parlamentními volbami v Rakousku. Jenže pak do čela tamních lidovců nastoupil Sebastian Kurz. Mladý politik, který byl zároveň nejmladším ministrem zahraničí v dějinách Evropské unie. Kurz, který je známý svým nesmlouvavým přístupem k migrantům, přetáhl FPÖ agendu i voliče.
Sebastian Kurz v předvolební televizní debatě.
Sebastian Kurz v předvolební televizní debatě. | Foto: Reuters

Vídeň - Zase nudná vláda velké koalice, notovali si před čtyřmi lety rakouští i evropští novináři.

Sebastian Kurz.
Sebastian Kurz. | Foto: Reuters

Rakouský kabinet tehdy sestavili "tradičně" lidovci a socialisté - společně vládli Rakousku 44 z posledních 72 let od konce druhé světové války.

Vláda ale přece jen měla jednu pozoruhodnost, ministra zahraničí. Byl jím lidovec Sebastian Kurz, kterému bylo sedmadvacet let. Stal se tak nejmladším ministrem zahraničí v dějinách Evropské unie, ne-li nejmladším ministrem vůbec.

Dnes je mu jednatřicet a má velkou šanci stát se i nejmladší hlavou vlády v historii EU. Poté, co jej v květnu Rakouská lidová strana (ÖVP) zvolila do svého čela, její preference v průzkumech strmě vzrostly.

Do parlamentních voleb 15. října zbývá týden a lidovcům nejnovější průzkumy předpovídají jasné vítězství s 33 procenty hlasů.

Všestranně nadaný

Wunderwuzzi (významem "multitalent"), jak mu přezdívají rakouská média, do určité míry přebral agendu krajně pravicové strany svobodných (FPÖ).

Chce například omezit imigraci do Rakouska, zrušit islámské školky, uzavřít vnější hranice Evropské unie, vracet migranty zachycené ve Středozemním moři do Afriky a snížit státní příspěvek žadatelům o azyl z 840 eur na 560 eur.

Hodlá také snížit daně z příjmu právnických osob a je proti rozšiřování eurozóny, protože se obává opakování řecké ekonomické krize.

V Rakousku se tak odehrává pozoruhodný politický proces: tradiční konzervativní mainstreamová strana bere voliče krajní pravici tím, že částečně přebírá i její témata a program.

Vedení strany svobodných, které ještě nedávno průzkumy věštily vítězství, je tak rozhořčené.

"Program, který Kurz představil, je téměř identický s ekonomickým programem strany svobodných. Stále čekáme na to, kdy lidová strana představí svůj vlastní program," uvedl před měsícem předseda FPÖ Hans-Christian Strache.

Na to hned zareagovala rakouská média. Deník Kurier například zveřejnil kreslený vtip, ve kterém přijde nahý Strache na policii a hlásí, že jej Kurz o všechno obral.

Tvrdý k uprchlíkům

Nicméně Kurz se jako zastánce tvrdé linie prezentoval už během uprchlické krize v roce 2015, kdy Rakousko přijalo přes 100 tisíc běženců.

Kritizoval politiku otevřených dveří německé kancléřky Angely Merkelové a dnes rád zdůrazňuje, že byl jedním z mála rakouských politiků, kteří nepřišli před objektivy fotoaparátů a kamer vítat uprchlíky na vídeňské hlavní nádraží.

"Musíme ochránit náš sociální stát a náš systém. Z dlouhodobého hlediska je proto nutné omezit imigraci," říká Kurz.

Zároveň chce prosadit, aby děti migrantů procházely znalostními testy němčiny. "Kdo chce ve škole uspět, musí rozumět jazyku, ve kterém se tam vyučuje," uvedl při prezentaci stranického programu pro školství.

Vůbec se neví, z jakého titulu Norbert Hofer do Česka jel, jestli jako soukromá osoba, či jako oficiální prezidentský kandidát, říká Gerald Schubert. | Video: Filip Horký

Mladý politik vystupuje vždy v bílé košili a obleku, ale bez kravaty. Časopis Falter ho tak posměšně tituloval Friseursalon Kurz (Kadeřnictví Kurz).

Vídeňský rodák se ale označuje za konzervativního katolíka s velkým zájmem o politiku už od svých desíti let. V roce 2003 se například stal předsedou mládežnické organizace lidovců.

Jeho další kariéra pokračovala prací na kulturním odboru rakouského velvyslanectví ve Washingtonu. Pak se stal postupně náměstkem ministra vnitra a ministrem zahraničí a teď ho pravděpodobně dělí jen týdny od vstupu do budovy na vídeňském náměstí Ballhausplatz. Sídla rakouských kancléřů.

Společné rakousko-italské policejní hlídky zasahují v Brennerském průsmyku, aby migrantům z Afriky zabránily v přechodu do Rakouska. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 5 minutami

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy