Město, které kontrolují kurdské milice YPG, bylo prvotním terčem pozemní ofenzivy, řekl agentuře AFP mluvčí syrských protureckých povstalců. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný turecký zdroj uvedla, že turečtí vojáci a proturečtí povstalci zahájili ofenzívu o čtyřech větvích.
"Pozemní útok tureckých sil byl v Tal Abjádu odražen bojovníky SDF. V tuto chvíli žádný postup," uvedl na twitteru mluvčí koalice vedené milicí YPG.
Turecko dnes odpoledne zahájilo ofenzivy proti kurdským skupinám na severovýchodě Sýrie. Zpočátku šlo o letecké útoky a také ostřelování z minometů a houfnic. Ankara operaci avizovala už o víkendu.
Ofenziva si podle SDF zatím vyžádala mezi civilisty pět životů a mezi bojovníky SDF tři. Jiné zdroje uvádějí sedm mrtvých civilistů. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo nejméně sedm členů SDF.
The Turkish Armed Forces, together with the Syrian National Army, just launched #OperationPeaceSpring against PKK/YPG and Daesh terrorists in northern Syria. Our mission is to prevent the creation of a terror corridor across our southern border, and to bring peace to the area.
— Recep Tayyip Erdoğan (@RTErdogan) October 9, 2019
Turci kurdské milice označují za teroristickou organizaci a vyčítají jim spolupráci s tureckou separatistickou Stranou kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara vede ozbrojený boj od roku 1984.
SDF vyzvaly Spojené státy a jejich spojence k vytvoření bezletové zóny, která by oblast před tureckými útoky ochránila. SDF uvedly, že měly důvěru v dohodu o bezpečnostním mechanismu mezi USA a Tureckem. Nyní jsou naši lidé bezbranní, uvedla koalice ve svém prohlášení.
Ofenzíva má být zaměřena na oddíly syrských Kurdů. Cílem je podle Ankary vytvoření bezpečnostní zóny na syrské straně syrsko-turecké hranice, která umožní návrat syrských uprchlíků.
Kurdové vyhlásili mobilizaci
Během středy vyhlásily kurdské úřady v severní Sýrii všeobecnou mobilizaci a požádaly občany, aby vzdorovali tureckému vpádu.
Turecko začalo v posledních dnech otevřeně hovořit o invazi do severovýchodní Sýrie poté, co se z oblasti začali stahovat američtí vojáci. Ankaru před ofenzivou varovaly západní mocnosti i Moskva. Například ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu Erdogana v telefonickém rozhovoru nabádal, aby se v Sýrii vyhnul jakýmkoli krokům, které by mohly poškodit mírový proces, a vyzval ho, aby ofenzivu dobře zvážil.
Několik minut po zahájení přeshraniční operace televize CNN Turk oznámila, že turecké ministerstvo zahraničí v Ankaře si předvolalo velvyslance USA, aby ho informovalo o ofenzivě na severovýchodě Sýrie.
Tureckou operaci odsoudilo i české ministerstvo zahraničí. "Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu. Podle mého soudu bude znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy," uvedl ministr Tomáš Petříček, podle kterého by lepším řešením byl diplomatický tlak.
Koalice Syrských demokratických sil, jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, pomohla porazit IS, který od roku 2014 obsazoval sever Sýrie i sousedního Iráku.
Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali IS porazit. V neděli ale Bílý dům oznámil, že USA stáhnou své vojáky z míst, kde by se mohli dostat do střetu s Turky. Kurdové to chápou jako zradu spojence a pohrozili, že nebudou mít kapacitu ke střežení tisíců zajatců z IS, protože budou potřebovat své lidi na boj proti Turkům.
Íránci spustili neohlášené cvičení
Mezitím také íránská armáda zahájila předem neohlášené cvičení na severozápadě země, v blízkosti hranice s Tureckem. Podle agentury ISNA se cvičení účastní oddíly rychlé reakce, mobilní a útočené brigády a vrtulníky íránského letectva.
Írán situaci kolem Kurdů a Turecka sleduje a v minulosti se jeho představitelé vyslovili proti vojenskému řešení situace s Kurdy.