Kulinářská show v televizi může stát premiéra křeslo

pav
8. 9. 2008 15:17
Thajský ministerský předseda má (staro)nový problém
Thajský premiér Samak Sundaravej předstupuje před soudce Ústavního soudu
Thajský premiér Samak Sundaravej předstupuje před soudce Ústavního soudu | Foto: Reuters

Bangkok - Už zítra touto dobou může být thajský premiér Samak Sundaravej bez práce. A nijak to nesouvisí s pouličními demonstracemi jeho odpůrců, po nichž byl před týdnem v hlavním městě Bangkoku vyhlášen výjimečný stav.

Ústavní soud si totiž dnes Samaka předvolal k projednání stížnosti, kterou na něj v květnu podala skupina senátorů, jimž vadilo premiérovo angažmá v soukromé televizi, kde v době výkonu své vládní funkce uváděl kulinářskou show s politickým přesahem.

Verdikt se očekává v úterý odpoledne. Pokud soudci dojdou k závěru, že šlo o nepřípustný střet zájmů, bude muset Samak - a s ním automaticky celý kabinet - podat demisi.

Protesty pokračují

To by nepochybně potěšilo tisíce demonstrantů, kteří už bezmála dva týdny blokují premiérovo sídlo v centru Bangkoku a odmítají svůj protest ukončit dříve, než Samakova vláda padne.

Úřadujícímu premiérovi předhazují, že je ve skutečnosti jen loutkou v rukou bývalého premiéra Thaksina Shinawatry, který prý tahá za nitky ze svého londýnského exilu i poté, co byl předloni svržen vojenským pučem a později soudně vykázán z politické scény.

Premiér-kulinář Samak nakupuje maso na trhu
Premiér-kulinář Samak nakupuje maso na trhu | Foto: Reuters

Samak tuto kritiku odmítá a vůdce Lidové aliance za demokracii (PAD), která podobnou protestní kampaň vedla i proti Thaksinovi, opakovaně označil za anarchisty a škůdce thajské demokracie.

Samakův re(ce)ptář

Ústava výslovně zakazuje členům vlády pracovat pro soukromé společnosti (s výjimkou dobročinných, které negenerují zisk). Samak se dnes před ústavním soudem bránil tím, že to není jeho případ.

"Najali si mě, ale nebyl jsem jejich zaměstnancem," prohlásil Samak o svém účinkování v pořadu, jehož název by se dal volně přeložit jako Ochutnávání a reptání a který se v éteru objevil poprvé už v roce 2000. Šlo o kombinaci gastronomické revue s komentáři k aktuálnímu dění, kde se plně uplatňovala Samakova pověstná prostořekost.

Letos začal Samak uvádět i pořad Cestování v šest ráno, v němž se snažil propagovat turisticky atraktivní místa v Thajsku. Účinkování v obou pořadech se vzdal v dubnu, tedy více než dva měsíce poté, co se ujal funkce premiéra.

Krátkodobé řešení

Thajská média spekulují, že vynucený odchod Samaka z vlády by sice mohl přinést krátkodobé uklidnění vyhrocené situace v zemi, problém by však nejspíš nevyřešil.

Samak by se totiž mohl na post premiéra pohodlně vrátit, pokud by mu vládní koalice znovu dala důvěru.

Jeden z členů jeho kabinetu, Chaiya Sasomsap, který byl soudně vykázán z postu ministra zdravotnictví kvůli majetkovému podílu jeho manželky v jedné společnosti, se po několika týdnech do vlády vrátil na postu ministra obchodu.

"I kdyby se Samak musel poroučet, krize neskončí," zhodnotil to analytik Somyos Chamchoy, citovaný agenturou Reuters. "Parlament jej znovu schválí a koalice se udrží," dodal.

Vláda minulý týden oznámila, že je připravena si nechat obnovit mandát v referendu, Samakovi odpůrci z řad PAD to ale odmítli.

 

Právě se děje

Další zprávy