Havana - Členové kubánské komunistické strany na svém sjezdu schválili výrazné ekonomické reformy a zvolili si nové vedení, informuje agentura Reuters.
Jména nového prvního a druhého tajemníka, členů Ústředního výboru a Politbyra ale zveřejní až po konci sjezdu.
Očekává se, že se prvním tajemníkem stane prezident země Raúl Castro. Obsazení dalších klíčových pozic je ale bedlivě sledováno, protože by mohlo jít o novou generaci, která nahradí stárnoucí revolucionáře.
Castro už v sobotu oznámil, že uvažuje o omezení mandátů nejvyšších funkcí na maximálně dvě pětiletá období. Týkat by se to mělo i jeho.
Lístkový systém "nesnesitelným břemenem"
Více než 300 ekonomických reforem má zajistit budoucnost socialismu na karibském ostrově. Jejich schválení ale bylo předem více než jasné, protože některé z nich - například pronajímání půdy soukromým farmářům a usnadnění samostatného podnikání - již jsou zavedeny.
Dalšími změnami bude zrušení více než milionu státních pracovních míst v příštích několika letech, snížení státních příspěvků, podpora soukromého podnikání, větší samospráva státních podniků, podpora zahraničních investic a snížení státních výdajů.
Reformovat se bude i jeden ze symbolů komunistického režimu - všeobecný měsíční přídělový systém. Ti, kteří potravinové dávky nepotřebují, je v budoucnu přestanou dostávat. Castro v sobotu nazval lístkový systém, který funguje od roku 1963, "nesnesitelným břemenem".
Kuba vydává velké množství peněz na dovoz potravin. Decentralizací zemědělství a rostoucí úlohou soukromých zemědělců chce zvýšit domácí výrobu potravin.
Hlavní role státu zůstává
Nově také budou moci Kubánci prodávat své domy a také si nemovitosti kupovat. Očekává se, že ale vláda vydá přísná omezení obchodu s nemovitostmi. Kubánci mohou vlastnit domy, dosud si je však mohli jen vyměňovat. Platby ovšem probíhají, ale tajně.
Reformy neruší státem řízené hospodářství, jen úlohu státu zmenšují. Plánovaná ekonomika a výrazný podíl státu zůstávají.
Vůdce kubánské revoluce z roku 1959, 84letý Fidel Castro, vedl "ostrov svobody" 49 let, než před třemi roky přepustil kormidlo svému o pět let mladšímu bratrovi Raúlovi. Ten ve vládě svého bratra působil od začátku jako ministr obrany.
I řada dalších vysokých představitelů strany a země je starší 70 let. Castro chce zajistit, aby socialismus na Kubě přežil poté, co "stará garda" odejde. V sobotu ale přiznal, že revolucionáři ve výchově svých nástupců selhali.
Reformní plán připravený bratrem podporuje i Fidel Castro. V článku na titulní straně hlásné trouby komunistické strany Granma napsal, že byl zasedáními a tím, co na nich zaznělo, ohromen.
"Nová generace je povolána, aby dala do pořádku a bez váhání změnila to, co musí být napraveno a změněno, a aby pokračovala v dokazování toho, že socialismus je také uměním umožnit, aby se nemožné stalo skutečností," napsal Castro.
"Nemožným" má být "stavba a uskutečňování revoluce chudých, dělaná chudými a pro chudé, a její obrana po půl století před nejmocnější vojenskou mocností, která kdy existovala". Tím myslel Spojené státy.