reklama
 
 

Kubánci čekají na rozloučení s Castrem v hodinových frontách. Tisíce lidí musí přijít povinně

29. 11. 2016 21:30
Uvnitř památníku lidé procházejí třemi místnostmi, v nichž visí Castrovy portréty obklopené bílými květinami. Urna s popelem je ale podle kubánských státních médií uložena jinde.

Havana – V několikahodinových frontách čekají Kubánci na příležitost rozloučit se na havanském náměstí Revoluce s bývalým prezidentem Fidelem Castrem. Stejně jako v pondělí i v ůterý do centra Havany přišly stovky tisíc lidí. Připojili se k nim také prezidenti Venezuely Nicolás Maduro a Bolívie Evo Morales, Castrovi ideologičtí souputníci.

Již druhý den lidé mohli psát vzkazy do kondolenčních knih a také podepisovat přísahu věrnosti kubánskému socialismu. Na celém ostrově jsou k tomu zřízeny stovky oficiálních pietních míst.

Urna s Castrovým popelem, která měla být vystavena v památníku národního hrdiny Josého Martího, je podle kubánských státních médií uložena na ministerstvu obrany. Přesto na vstup do památníku čekají lidé až pět hodin ve frontách, které se vinou i mimo náměstí.

Někteří jsou zabaleni do státní vlajky a přicházejí z vlastní iniciativy, tisíce lidí posílá také vláda v rámci jejich pracovní doby. Přibližně 80 procent lidí jsou totiž státní zaměstnanci. Povinně se účastní také školáci, uvedla agentura AP.

Uvnitř památníku lidé procházejí třemi místnostmi, v nichž visí Castrovy portréty obklopené bílými květinami. Vystaveny jsou také vojenské medaile revolučního vůdce, který na Kubě zavedl socialismus s vládou jedné strany. Dohled zajišťuje čestná stráž.

Castrově památce se dnes poklonili také prezidenti Maduro a Moráles. Na Kubu přijel i prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Z afrických lídrů se připojí také prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Všichni se rovněž zúčastní Castrova pohřbu, který se koná v neděli.

Delegaci, v níž nebude hlava státu, vyšle na Kubu i komunistická Severní Korea, dále Čína, Rusko, Kanada a možná i Británie. Spojené státy dnes oznámily, že oficiální delegace z Washingtonu na pohřeb nepojede.

Devadesátiletý Castro, jehož v čele komunistického karibského ostrova v roce 2006 nahradil jeho bratr Raúl, zemřel minulý týden v pátek. Kuba od té doby drží devítidenní státní smutek.

autor: ČTK | 29. 11. 2016 21:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama