Kubánci čekají na rozloučení s Castrem v hodinových frontách. Tisíce lidí musí přijít povinně

ČTK ČTK
29. 11. 2016 21:30
Uvnitř památníku lidé procházejí třemi místnostmi, v nichž visí Castrovy portréty obklopené bílými květinami. Urna s popelem je ale podle kubánských státních médií uložena jinde.
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016.
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016. | Foto: Reuters

Havana – V několikahodinových frontách čekají Kubánci na příležitost rozloučit se na havanském náměstí Revoluce s bývalým prezidentem Fidelem Castrem. Stejně jako v pondělí i v ůterý do centra Havany přišly stovky tisíc lidí. Připojili se k nim také prezidenti Venezuely Nicolás Maduro a Bolívie Evo Morales, Castrovi ideologičtí souputníci.

Již druhý den lidé mohli psát vzkazy do kondolenčních knih a také podepisovat přísahu věrnosti kubánskému socialismu. Na celém ostrově jsou k tomu zřízeny stovky oficiálních pietních míst.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 | Foto: Reuters

Urna s Castrovým popelem, která měla být vystavena v památníku národního hrdiny Josého Martího, je podle kubánských státních médií uložena na ministerstvu obrany. Přesto na vstup do památníku čekají lidé až pět hodin ve frontách, které se vinou i mimo náměstí.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 | Foto: Reuters

Někteří jsou zabaleni do státní vlajky a přicházejí z vlastní iniciativy, tisíce lidí posílá také vláda v rámci jejich pracovní doby. Přibližně 80 procent lidí jsou totiž státní zaměstnanci. Povinně se účastní také školáci, uvedla agentura AP.

Uvnitř památníku lidé procházejí třemi místnostmi, v nichž visí Castrovy portréty obklopené bílými květinami. Vystaveny jsou také vojenské medaile revolučního vůdce, který na Kubě zavedl socialismus s vládou jedné strany. Dohled zajišťuje čestná stráž.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 | Foto: Reuters

Castrově památce se dnes poklonili také prezidenti Maduro a Moráles. Na Kubu přijel i prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Z afrických lídrů se připojí také prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Všichni se rovněž zúčastní Castrova pohřbu, který se koná v neděli.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 - fronta u památníku José Martího na Náměstí Revoluce v Havaně.
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 - fronta u památníku José Martího na Náměstí Revoluce v Havaně. | Foto: Reuters

Delegaci, v níž nebude hlava státu, vyšle na Kubu i komunistická Severní Korea, dále Čína, Rusko, Kanada a možná i Británie. Spojené státy dnes oznámily, že oficiální delegace z Washingtonu na pohřeb nepojede.

Devadesátiletý Castro, jehož v čele komunistického karibského ostrova v roce 2006 nahradil jeho bratr Raúl, zemřel minulý týden v pátek. Kuba od té doby drží devítidenní státní smutek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy