Kubánci čekají na rozloučení s Castrem v hodinových frontách. Tisíce lidí musí přijít povinně

ČTK ČTK
29. 11. 2016 21:30
Uvnitř památníku lidé procházejí třemi místnostmi, v nichž visí Castrovy portréty obklopené bílými květinami. Urna s popelem je ale podle kubánských státních médií uložena jinde.
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016.
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016. | Foto: Reuters

Havana – V několikahodinových frontách čekají Kubánci na příležitost rozloučit se na havanském náměstí Revoluce s bývalým prezidentem Fidelem Castrem. Stejně jako v pondělí i v ůterý do centra Havany přišly stovky tisíc lidí. Připojili se k nim také prezidenti Venezuely Nicolás Maduro a Bolívie Evo Morales, Castrovi ideologičtí souputníci.

Již druhý den lidé mohli psát vzkazy do kondolenčních knih a také podepisovat přísahu věrnosti kubánskému socialismu. Na celém ostrově jsou k tomu zřízeny stovky oficiálních pietních míst.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 | Foto: Reuters

Urna s Castrovým popelem, která měla být vystavena v památníku národního hrdiny Josého Martího, je podle kubánských státních médií uložena na ministerstvu obrany. Přesto na vstup do památníku čekají lidé až pět hodin ve frontách, které se vinou i mimo náměstí.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 | Foto: Reuters

Někteří jsou zabaleni do státní vlajky a přicházejí z vlastní iniciativy, tisíce lidí posílá také vláda v rámci jejich pracovní doby. Přibližně 80 procent lidí jsou totiž státní zaměstnanci. Povinně se účastní také školáci, uvedla agentura AP.

Uvnitř památníku lidé procházejí třemi místnostmi, v nichž visí Castrovy portréty obklopené bílými květinami. Vystaveny jsou také vojenské medaile revolučního vůdce, který na Kubě zavedl socialismus s vládou jedné strany. Dohled zajišťuje čestná stráž.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 | Foto: Reuters

Castrově památce se dnes poklonili také prezidenti Maduro a Moráles. Na Kubu přijel i prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Z afrických lídrů se připojí také prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma. Všichni se rovněž zúčastní Castrova pohřbu, který se koná v neděli.

Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 - fronta u památníku José Martího na Náměstí Revoluce v Havaně.
Kubánci se loučí s Fidelem Castrem, 29. listopadu 2016 - fronta u památníku José Martího na Náměstí Revoluce v Havaně. | Foto: Reuters

Delegaci, v níž nebude hlava státu, vyšle na Kubu i komunistická Severní Korea, dále Čína, Rusko, Kanada a možná i Británie. Spojené státy dnes oznámily, že oficiální delegace z Washingtonu na pohřeb nepojede.

Devadesátiletý Castro, jehož v čele komunistického karibského ostrova v roce 2006 nahradil jeho bratr Raúl, zemřel minulý týden v pátek. Kuba od té doby drží devítidenní státní smutek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy