Havana - Kuba se rozhodla vykročit vstříc demokracii. Aby mohla těsněji spolupracovat s OSN, hodlá podepsat dva důležité dokumenty. Oba mají zajistit občanská, politická, ekonomická a sociální práva všem občanům země.
K Mezinárodnímu paktu o ekonomických, sociálních a kulturních právech a paktu o občanských a politických právech, kterými v roce 1966 OSN rozšířila Všeobecnou deklaraci lidských práv, se chce kubánská vláda přidat začátkem příštího roku.
Podpis zástupců Kuby na mezinárodních dohodách o lidských právech zatím chyběl. Postoj Havany se však - zdá se - mění.
Kromě už zmiňovaného podpisu totiž připustila, že od roku 2009 umožní na svém území inspekce členů nedávno vzniklé Rady OSN pro lidská práva.
Více o Radě NAJDETE ZDE
Chceme spolupráci s OSN, ale...
Kubánský ministr zahraničí Felipe Perez na tiskové konferenci prohlásil, že jde o důležitý první krok k těsnější spolupráci s OSN.
V souvislostech:
Castro o zdraví: operace byly neúspěšné
Kuba oslavovala revoluci. Bez Fidela
"Toto rozhodnutí ukazuje na naše odhodlání spolupracovat s OSN. Současně ale žádáme právo kubánského lidu na sebeurčení a národní suverenitu," řekl v okamžiku, kdy o několik metrů dál vládní příznivci rozháněli kubánské disidenty, kteří si zrovna připomínali Den lidských práv.
Podle dostupných informací bylo několik demonstrujících předvedeno na policejní stanice a čeká je vyšetřování.
Svoboda pro všechny?
Přitom podpisem dohody, který je naplánován na začátek příštího roku, se Havana zaváže k dodržování všech základních lidských svobod, svobody slova, tisku, shromažďování a spolčování nevyjímaje.
Samozřejmostí by se měly stát také otevřené hranice a volný pohyb všech kubánských občanů.
Západní diplomaté nyní čekají na to, zda ambiciózní sliby kubánská vláda dodrží.