Havana - Na Kubě začíná platit další z reforem Raúla Castra, které částečně uvolňují poměry v totalitním státě vybudovaném jeho bratrem Fidelem.
Ta zatím poslední ruší kubánskou obdobu výjezdních doložek - tzv. Bílých karet. Bez nich Kubánci až do nynějška nemohli vycestovat. Někteří proto hovořili o rodné zemi jako o ostrovním vězení.
Nutné už nebudou ani zvací dopisy z cílové země.
Cestovní horečku Kubánců ale nikdo neočekává. Krom toho, že je většina obyvatel tohoto karibského státu velmi chudá, potřebují navíc tamní občané k cestě do většiny zemí, včetně "zaslíbených" Spojených států, cestovní vízum.
K výletům do ciziny budou Kubánci samozřejmě i nadále potřebovat cestovní pas. Ten je přijde na 100 dolarů, což odpovídá pěti průměrným měsíčním platům.
I tak jde ale o pokrok. "Spíš než obsah těch reforem je podstatná jejich symbolika," vysvětlil agentuře AP kubánský analytik z washingtonské kanceláře Think Tanku Latinská Amerika Geoff Thale.
Klíčový je pas
Krom zrušení Bílých karet a povinnosti předkládat zvací dopisy se zároveň prodlužuje doba, po kterou mohou Kubánci pobývat v zahraničí, aniž by přišli o možnost vrátit se domů. Namísto dvanácti měsíců smějí v cizině nově zůstat dva roky.
Oslavy 50. výročí neúspěšné invaze kubánských exulantů v Zátoce sviní:
To je důležité mimo jiné proto, že příjmy Kubánců pracujících v zahraničí často živí celé rodiny. Ti, kdo se vrátí, mohou navíc vydělané peníze investovat do malých firem, jejichž vznik už povolily dřívější Castrovy reformy.
Za změnami ale nestojí jen snaha ulevit vlastnímu obyvatelstvu. Havana chce utišit mezinárodní kritiku a získat argument pro vyjednávání o zrušení 50 let trvajícího amerického embarga.
Novela zákona navíc v určitých případech umožňuje úřadům pas nevydat. Konkrétně trestně stíhaným, zadluženým a těm, jejichž vycestování by mohlo ohrozit národní bezpečnost. A právě za poslední termín se může skrýt ledacos.