Havana - Je o generaci mladší než jeho předchůdce, používá iPad a nejmenuje se Castro. Nový kubánský prezident Miguel Díaz-Canel spouští na "ostrově svobody" novou éru, která ale bude nejspíš jen symbolická.
Ve středu a ve čtvrtek zasedal kubánský parlament, který rozhodl o nástupci Raúla Castra, jenž na svou pozici rezignoval. Podle očekávání byl zvolen o 30 let mladší, dosavadní viceprezident Díaz-Canel.
Poprvé se do čela Kuby dostal muž, který zná revoluci jen z vyprávění.
Když se v roce 1960 narodil, měla už Kuba za sebou první revoluční rok a navázala hospodářskou spolupráci se Sovětským svazem. Fidel Castro v té době obrátil karibský ostrov ke komunismu a ani nyní, po takřka 60 letech a bez Castrů v čele státu, nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco zásadního změnit.
Ačkoliv Díaz-Canel reprezentuje novou generaci kubánských politiků, výrazné změny na Kubu nejspíš nepřinese. V komunistickém politbyru stále zasedá většina lidí, kteří v roce 1959 bojovali za kubánskou revoluci. Navíc prezident na Kubě nedrží všechnu moc ve svých rukách a Raúl, mladší Fidelův bratr, nadále zůstane v čele Komunistické strany Kuby i armády.
Raúl tu pořád bude
"V ozbrojených složkách, které zahrnují také ministerstvo vnitra, leží ta skutečná moc," tvrdí profesor mezinárodních vztahů z Floridské mezinárodní univerzity Frank Mora.
Aby mohl Díaz-Canel přinést skutečnou změnu, musel by posílit své postavení jak v rámci komunistické strany, tak v armádě a v neposlední řadě vůči rodině Castrů.
Raúlův syn Alejandro, o kterém se také mluvilo jako o prezidentském kandidátovi, zastává významnou funkci na ministerstvu vnitra. Bývalý zeť Luis Alberto Rodríguez zase vede společnost Gaeza, kterou vlastní kubánská armáda a která ovládá většinu kubánského cestovního ruchu.
"Nový prezident bude mít větší moc v každodenním životě. Ale jakmile se objeví krize nebo větší problémy se Spojenými státy, zahraniční politikou nebo hospodářstvím, poslední slovo bude mít stále Raúl," vysvětlil pro britský list The Guardian autor Raúlovy biografie Hal Klepak.
Skromný, mladý, ale konzervativní
Canel slibuje, že kubánská vláda bude více vnímavá k požadavkům svých obyvatel. Propaguje například rozšíření internetu na Kubě, na schůzích se často objevuje se svým tabletem. V mládí údajně nosil dlouhé vlasy, poslouchal rockovou hudbu a angažoval se v boji za práva LGBT lidí.
Je to kovaný komunista, který se na svou pozici vypracovával dlouhá léta. Původní profesí elektroinženýr začínal jako funkcionář v mládežnických organizacích, odkud pokračoval přes provinčního stranického vůdce. Byl známý svou skromností a tím, že měl blízko k obyčejným lidem. V 90. letech, v době nejhlubší ekonomické krize, jezdil do práce každý den na kole, protože benzin byl po rozpadu Sovětského svazu příliš drahý.
Kromě důvěry lidí si tvrdou prací vydobyl důvěru i Raúla Castra a dostal se na samý vrchol kubánské politické scény.
"Charakterizoval bych Canela jako modernizátora, rozhodně ale ne liberálního," cituje list Financial Times bývalého kubánského vládního zpravodajského analytika Artura Lopeze-Levyho, který dnes působí na univerzitě v americkém Texasu.
Raul Castro ends nearly six decades of Castro family leadership over Cuba on Thursday. See our latest coverage on the nation here: https://t.co/lHV9qI32Dp pic.twitter.com/gqUVn6ULv5
— The Associated Press (@AP) April 18, 2018
Třicet let se Díaz-Canel držel stranické linie. Ve svých nedávných veřejných prohlášeních zdůrazňoval potřebu kontinuity a ostře se vymezoval vůči imperialismu. Po oteplení vztahů se Spojenými státy, ke kterému došlo během prezidentství Baracka Obamy, se vztahy mezi oběma zeměmi znovu napjaly.
"Můžeme očekávat, že Canel bude flexibilnější a modernější, ale neexistují žádné důvody myslet si, že bude reformistou a že opustí systém jedné strany nebo přestane upřednostňovat státní sektor před nestátním," myslí si Lopez-Levy.
"Je to muž, kterému Raúl Castro věří, a tím získává uznání i v armádě a staré revoluční gardě," cituje pak agentura Reuters bývalého kubánského diplomata Carlose Alzugaraye.