Havana/Washington - Kuba v pátek přestala poskytovat skoro všechny své konzulární služby ve Spojených státech.
Nepodařilo se jí totiž najít banku pro vedení účtů svých diplomatických misí ve Washingtonu a New Yorku. Informovaly o tom kubánské úřady.
Zřejmě to zkomplikuje život tisícům lidí, kteří se každý měsíc vydávají z USA na Kubu, nehledě na to, že dopady pocítí asi i kubánská ekonomika.
Může za to embargo, tvrdí Havana
Přerušit vztahy s Kubou se loni rozhodl americký finanční ústav M&T Bank. Za rozhodnutím podle něj stojí obchodní důvody. Havaně se za banku prozatím nepodařilo najít žádnou náhradu, proto musela přerušit konzulární služby na neurčito, respektive do doby, než budou bankovní služby opět navázány, citovala z kubánského prohlášení dnes agentura Reuters.
Kubánci neúspěch s hledáním nové banky svalují na pět desítek let trvající obchodní a hospodářské embargo ze strany Spojených států. Washington se pro něj rozhodl po komunistickém puči na Kubě, po kterém se moci chopil Fidel Castro.
Obě země spolu udržují jen velmi omezené diplomatické vztahy a od roku 1997 provozují kanceláře pod právní ochranou švýcarských velvyslanectví.
Kubánci a Američané tak mohou tímto prostřednictvím žádat o víza či cestovní pasy. Podle organizace Havana Consulting Group, která má sídlo v americkém Miami, odcestuje na Kubu ze Spojených států každý měsíc průměrně přes 40 000 lidí.
M&T Bank loni oznámila, že od letošního 17. února přestane přijímat vklady. Kuba tvrdí, že konzulární služby bude nadále poskytovat "pro humanitární případy."