Krvavý pátek v Sýrii. Vojáci zastřelili 23 demonstrantů

Zahraničí Zahraničí
20. 5. 2011 17:34
Velké shromáždění hlásí opozice na jižním předměstí Damašku
Syrské tanky u vesnice Arída, poblíž libanonské hranice.
Syrské tanky u vesnice Arída, poblíž libanonské hranice. | Foto: Reuters

Damašek - I přes tvrdé represe a nebezpečí zabití vojáky v pátek znovu vyšly tisíce Syřanů do ulic demonstrovat proti prezidentu Bašáru Asadovi.

Svědci hlásili velké shromáždění na jižním předměstí Damašku a také ve městě Banijás na pobřeží Středozemního moře. V Hamá se sešlo asi dvacet tisíc lidí.

Banijás je odříznut armádou od okolního světa a v ulicích města vojáci rozestavěli tanky. Velké protesty také hlášeny ze severovýchodu země, kde žije kurdská menšina.

Do města Maarat Numanu, který leží asi 60 kilometrů jihovýchodně od druhého největšího syrského města Halabu, vjely podle svědků tanky, ozbrojené složky tam zastřelily nejméně tři osoby.

V Homsu vojáci stříleli do demonstrantů ostrými náboji a také nejméně tři zabili. Právnička Razán Zajtúnová, která v Sýrii bojuje za lidská práva, řekla agentuře Reuters, že zatím při pátečních protestech po celé Sýrii zahynulo třiadvacet osob.

Demonstrace v damašské čtvrti Duma z minulého týdne.
Demonstrace v damašské čtvrti Duma z minulého týdne. | Foto: Reuters

Mezi nimi i jedenáctiletý chlapec, uvádí na Facebooku stránka Syrská revoluce 2011.

Podle syrské opozice zemřelo za téměř dva měsíce trvajících nepokojů už přes 800 lidí, téměř deset tisíc osob tajná policie a armáda zatkla.

Syrští opoziční aktivisté tvrdí, že někteří zadržení jsou krutě mučeni a biti. To potvrdila i reportérka televize Al-Džazíra, kterou Syřané několik dní zadržovali ve vězení.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek vyzval syrského prezidenta, aby buď zahájil demokratické reformy, nebo odstoupil.

USA už přijaly vůči špičkám syrského režimu sankce, podobně postupuje i Evropská unie a také Švýcarsko.

Za brutální postup proti demonstrantům kritizuje Asada i turecký premiér Recep Erdogan, který byl dosud jeho spojencem.

Vláda v Damašku ale tvrdí, že bojuje s islamisty a ozbrojenými gangy, jejichž agenda nemá s demokracií a svobodou nic společného.

Asad je prezidentem od roku 2000, ve funkci nahradil svého zemřelého otce Háfiza Asada. Ten vládl od roku 1971.

Bašár Asad řekl v únoru v rozhovoru pro deník Wall Street Journal, že v Sýrii nebudou nepokoje jako v Tunisku nebo Egyptě, protože jeho vláda je "bližší lidu" než ve zmíněných dvou zemích.

Krátce nato propukly první demonstrace.

 

Právě se děje

Další zprávy