Povstalce v syrském městě Homs ostřelují tanky

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2011 16:30
Prezident Bašár Asád nechce ustoupit. Bojuje se i v dalších částech země
S tanky toho povstalci moc nesvedou.
S tanky toho povstalci moc nesvedou. | Foto: Reuters

Homs - V Sýrii pokračují krvavé střety mezi povstalci, usilujícími o svržení autokratického prezidenta Bašára Asada, a syrskou armádou, která zatím stojí na straně diktátora.

Nejkritičtější je situace ve městě Homs na západě země, kde armáda na demonstranty střílí z tanků.

Syrský režim do země nepouští zahraniční novináře a jediným zdrojem informací jsou tedy humanitární pracovníci či místní obyvatelé. Zprávy od nich ale přicházejí se zpožděním a není je možné ověřit. 

Podle jednoho z obyvatel Homsu je město v obležení již čtyři dny. Lidé nemají přístup k pitné vodě, ani lékařské péči. Zastaveny byly také dodávky elektrické energie. Podle dostupných informací začaly útoky v části Homsu zvané Bab Amro v brzkých ranních hodinách.

"Celý Homs se otřásá. Všude je slyšet střelba z tanků a samopalů," řekla agentuře Reuters humanitární pracovnice Najati Tayrara, která ve městě působí.

Americká CNN dodává, že podle svědků ze střech domů útočí odstřelovači a v ulicích se kromě uniformovaných vojáků a policistů pohybují také agenti v civilu.

Všude kolem jsou tanky 

Podle dalšího očitého svědka, který si ze strachu o svou bezpečnost nepřál být jmenován, jsou tanky všude.

"Pokaždé, když vyjdeme na ulici, vidíme tanky. Jsou v blízkosti našich pracovišť, jsou v centru i na mostech. Armáda rozdělila město na tři nebo čtyři oblasti a prověřuje každého, kdo jde dovnitř. Ven se nikdo nedostane. Vídáme tanky a po zuby ozbrojené vojáky, z uzavřených oblastí slyšíme střelbu, ale nemůžeme tam jít, podívat se, co se děje, nebo tam donést potraviny a pomoci zraněným."

Další zprávy hovoří o tom, že se ve městě rozmáhají krádeže a rabování. Lidé totiž nemají co jíst.

Bojuje se i v dalších částech země, zejména na jihu země, v okolí města Dará. Neklidná předměstí Damašku vojáci úplně odřízli. O život už přišly stovky lidí a tisíce jich byly pozatýkány. Mezinárodní společenství Sýrii podezírá, že jako vězení používá fotbalové stadiony.

Povstalci umírají i v Jemenu, OSN už dochází se Sýrií trpělivost

Mrtvé hlásí i svědci střetů vládních jednotek s povstalci v Jemenu. Bezpečnostní síly ve městě Taizz prý použily ostrou munici.

Jemenští rebelové počkají týden.
Jemenští rebelové počkají týden. | Foto: Aktuálně.cz
 

Tři lidé zemřeli a desítky dalších byly zraněny.

Rebelové dávají prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi týden, než si prý pro něj přijdou do prezidentského paláce.

Diplomaté z Organizace spojených národů (OSN) informovali, že mezinárodní tlak na Sýrii donutil Damašek upustit od své snahy získat křeslo v Radě OSN pro lidská práva.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun mezitím Sýrii oficiálně vyzval, aby zmírnila svůj postup vůči povstalcům.

"Znovu apeluji na prezidenta Asada, aby vyslyšel volání po demokratických reformách a ustoupil od používání nepřiměřené síly a masového zatýkání pokojných demonstrantů," cituje BBC Pan Ki-Muna.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun. | Foto: Reuters

EU na Asada uvalila sankce

Generální tajemník OSN rovněž vyjádřil politování nad tím, že Sýrie dosud nepustila do města Dará, kde nepokoje v březnu začaly, týmy humanitárních pracovníků. Bašír Asad to přitom mezinárodnímu společenství slíbil.

Asad povstalce nazývá ozbrojenými teroristy. "Bezpečnostní složky zatkly mnoho členů teroristických gangů. Zároveň se podařilo zabavit značné množství zbraní, munice, aut a motocyklů, které sloužily k útokům na civilní obyvatelstvo," napsala syrská tisková agentura SANA. 

Evropská unie v reakci na násilné protesty uvalila na prezidenta Bašíra Asada a třináct dalších vrcholných představitelů Sýrie sankce.

 

Právě se děje

Další zprávy