* Demonstrující chtěli vyjednávat, pokud armáda odejde z ulic * Thajská vláda však vyjednávání odmítla a vyzvala povstalce, aby se vzdali * Plánovaný zákaz nočního vycházení byl zrušen * Aktualizovali jsme neustále stoupající počet obětí pouličního násilí
Bangkok - Generál Kchattija Savasdipol, vůdce "červených" povstalců v thajské metropoli, podle zahraničních agentur podlehl následkům střelného zranění, které utrpěl na začátku víkendu. Zpráva podle očekávání ještě více zdramatizuje situaci ve městě, která si zatím vyžádala bezmála čtyři desítky mrtvých a stovky raněných.
Osmapadesátiletého Savasdipola zasáhl ostřelovač do hlavy právě ve chvíli, kdy v metropoli rozmlouval s několika televiznímu štáby. Zakrvácené snímky následně obletěly svět a ještě více zradikalizovaly už tak násilné protesty tvrdého jádra protivládních demonstrantů.
Vzdejte se
Thajská vláda v neděli, ještě před Savasdipolovou smrtí, odmítla nabídku k vyjednávání, které by mohlo vést k ukončení krvavých nepokojů. Povstalce naopak vyzvala, aby se vzdali.
Demonstrující už v polovině března obsadili část centrálního Bangkoku a zřídili si tam opevněný tábor obestavěný barikádami z pneumatik a ostnatého drátu.
Jeden z vůdců protestu Nattavut Sajkua v neděli řekl, že povstalci jsou s vládou ochotni vyjednávat. Podmínkou je však stažení armádních jednotek z ulic. Dialog by podle něj mohl zprostředkovat zástupce OSN.
Původně vyhlášený zákaz nočního vycházení v některých částech Bangkoku, který měl přispět ke zklidnění bojové atmosféry, byl zrušen. Mluvčí armády označil zákaz nočního vycházení za kontraproduktivní a nepotřebný.
O záměru zakázat noční vycházení informoval původně thajský premiér Apchisit Vedžadžíva. Měl platit od 23 do 5 hodin.
Víkend pod palbou
Rozděleným městem i během víkendu dál zněla střelba, armádní odstřelovači pálili ze střech po protivládních demonstrantech, kteří se zabarikádovali v centru města.
Podle agentury Reuters si boje od čtvrtka do nedělního večera vyžádaly 36 životů, dalších 250 lidí utrpělo zranění. Armáda označila zónu obsazenou demonstranty za "oblast ostré střelby", zatarasila ji ostnatým drátem a nápisy se zákazem vstupu.
Pracovníci českého velvyslanectví, které leží bezprostředně u oblasti okupované povstalci, jsou podle sdělení velvyslance v pořádku. Ambasáda nemá informace, že by v kritické části města byli čeští občané.
Americká ambasáda nabídla rodinám svých diplomatů evakuaci. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval obě strany k zastavení násilí.
Vůdce protestujících Kwanchai Praipana ale podle agentury Reuters uvedl, že jeho lidé budou dál v boji pokračovat. Zároveň vyzval premiéra země Abchisit Vedžadživa k rezignaci a vyvození zodpovědnosti za současnou politickou krizi.
Armáda sice protestující dav obklíčila a odřízla jej od přívodu jídla, vody a paliva, vůdce Praipana však uvedl, že mají vlastní zásoby, které jim stačí na několik dní.
Protestující, kteří nosí červené košile, požadují rozpuštění parlamentu, odstoupení vlády a vypsání předčasných voleb. Vláda však s demonstranty jednat odmítá.
Hnutí červených košil požaduje volby
Takzvané hnutí červených košil, jak si protestující říkají, reprezentuje hlavně lidi z venkova a sociálně slabší vrstvy obyvatelstva.
Vláda ve čtvrtek rozšířila rozhodnutí o vyhlášení výjimečného stavu, který platí ve třetině Bangkoku a jedné přilehlé oblasti, na 15 provincií království. Opatření má umožnit armádě rozmístit kontrolní stanoviště na hlavních silničních tazích vedoucích do hlavního města.
Opozice trvá na tom, aby premiér Apchisit Vedžadžíva rozpustil parlament a vypsal předčasné volby. Demonstranti také chtějí postavit před soud vicepremiéra Sutchepa Tchaugsubana, který podle nich nařídil masakr pětadvaceti příznivců opozice 10. dubna.
Vláda se rozhodla proti demonstrantům zakročit ve chvíli, kdy nepřistoupili na ultimátum předsedy vlády Abhisit uvolnit křižovatku.