Krutá cesta do Evropy, soud rozplétá nehodu u Lampedusy

ČTK ČTK
28. 2. 2014 16:40
Před soudem stanul Somálec, který se má z podílu na havárii s 366 mrtvými zodpovídat.
Rakve uprchlíků na Lampeduse.
Rakve uprchlíků na Lampeduse. | Foto: Reuters

Palermo - Italský soud začal rozplétat okolnosti, které vedly k loňské tragické nehodě lodi s uprchlíky u ostrova Lampedusa.

Před soudem v sicilském Agrigentu podle informací agentury ANSA stanul Somálec, který se má z podílu na havárii s 366 mrtvými zodpovídat.

Čtyřiatřicetiletý muž je obžalovaný z vydírání, únosu, sexuálního napadení a zločinného spolčení - podle prokuratury byl totiž jedním ze skupiny ozbrojenců, která na Sahaře unesla a věznila skupinu několika desítek běženců.

Hrozí mu 30 let vězení

Muž byl zatčen loni na Lampeduse, kde ho identifikovali uprchlíci, kteří říjnovou havárii ve Středozemním moři přežili. Veškerá obvinění, za která mu hrozí až 30 let vězení, odmítá.

Podle vyšetřovatelů je Somálec jedním ze skupiny asi 50 somálských a súdánských ozbrojenců, kteří unesli skupinu asi pěti desítek eritrejských uprchlíků při jejich cestě Saharou poblíž hranic mezi Súdánem a Libyí.

Únosci Eritrejce převezli do jiholibyjského města Sabhá, kde je dva týdny drželi zavřené v několika místnostech. Podle dosavadních informací je mučili, ženy znásilnili a pak je donutili zaplatit vysoké částky za to, že je propustí. Teprve poté se Eritrejci dostali do rukou pašerákům lidí, kteří zorganizovali jejich přejezd do Evropy. Během něj se jejich loď potopila.

Nehoda plavidla u Lampedusy, která připravila o život skoro čtyři stovky lidí, loni rozbouřila veřejné mínění a přitáhla pozornost k problému nelegální migrace z Afriky do Evropy. Upozornila také na otřesné zacházení s běženci, kteří riskují svůj majetek, zdraví a život při pokusech dostat se z Afriky na starý kontinent.

Páteční soudní jednání trvalo pouze krátce, protože se k soudu nedostavil obhájce. Další slyšení bylo odročeno na 16. května.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Před dohrávkou NBA zavřely svá centra i Milwaukee a Sacramento

Před cestou do Orlanda k dohrávce NBA zavřely kvůli obavám z koronaviru svá tréninková centra další dva kluby Milwaukee Bucks a Sacramento Kings. Doma už se připravovat nebudou, až v uzavřeném komplexu Disney Worldu, kam jeden z hlavních favoritů Milwaukee odletí ve čtvrtek a basketbalisté Sacramenta o den dříve.

V minulých týdnech uzavřely kvůli odhaleným případům nákazy covidem-19 tréninková centra také Miami, Denver, Los Angeles Clippers a Brooklyn. Zda pozitivní test odevzdal i někdo z hráčů Milwaukee, které bylo před březnovým přerušením sezony nejlepším týmem ligy, nebylo oficiálně zveřejněno.

Podle ESPN dostali Bucks výsledky v pátek. Sacramento podle serveru The Athletic má nakaženého jednoho z členů týmu, který odletí na Floridu dohrát sezonu. První zápasy jsou na programu 30. července.

Zdroj: ČTK
Další zprávy